Glas Javnosti

Prema godišnjoj listi Forbsa svetski milijarderi bogatiji nego ikada

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Svetski milijarderi su bogatiji nego ikada ranije, prema godišnjoj listi najbogatijih ljudi sveta Forbs.

„Sjajno je vreme da budete milijarder“, rekao je Peterson-Vithorn.

Kako Forbs sastavlja ovu listu?


Peterson-Vithorn kaže da lista zapošljava više od 100 novinara širom sveta, koji analiziraju sve, od akcija u javnim kompanijama, do procena privatnih kompanija, gotovine, investicija i načina na koji milijarderi troše svoj novac u slobodno vreme.

„Analiziramo sve, od umetnosti, jahti, kolekcija automobila, do kolekcija fosila dinosaurusa i ko zna čega još milijarderi poseduju“, kaže on. „Na kraju krajeva, to je zbir vrednosti njihove ukupne imovine, minus njihovi dugovi.

Neki milijarderi odlučuju da sarađuju sa "Forbsom" i dele informacije o svojoj imovini, ali za one koji to ne čine, novinari koriste državne registre, sudska dokumenta, of-šor registre, kao i informacije iz raznih curenja. Razgovaraju sa samim milijarderima, njihovim saradnicima i konkurentima kako bi dobili odgovore na pitanja koja „mnogi milijarderi radije ne bi čuli“.

Ko su najbogatiji na ovogodišnjoj listi?

Najviše milijardera imaju Sjedinjene Američke Države – 902, zatim Kina i Hong Kong sa 516, dok je na trećem mestu Indija sa 205 milijardera.

Prvih 10 najbogatijih ljudi  po bogatstvu i izvoru imovine su:

Šta danas javnost misli?


Peterson-Vitorn kaže da se javno mnjenje značajno promenilo, posebno od pokreta Okupirajmo Volstrit 2011, koji je usledio nakon Velike recesije 2008. Takođe, desničarski populizam koji je pomogao Donaldu Trampu — i samom Elonu Masku — da osvoje dva mandata dodatno je podelio javnost.

Trampov bivši savetnik Stiv Benon rekao je ranije ove godine da predsednikovo zbližavanje sa tehnološkim milijarderima „nije bila njihova pobeda“.

„Sada imamo predsednika milijardera koji dovodi mnogo milijardera u svoju administraciju“, kaže Peterson-Vithorn. „Zato možemo da vidimo sve veći otpor prema tome – ali sve zavisi sa koje strane na to gledate.

U Trampovom drugom mandatu, nekoliko milijardera je dobilo vladine funkcije, uključujući Elona Maska, sekretara za obrazovanje Lindu Mekmejon i ministra trgovine Hauarda Lutnika.

Mask, koji vodi posebnu vladinu jedinicu za efikasnost koja ima za cilj smanjenje potrošnje, izazvao je ogorčenje među glasačima sa obe strane političkog spektra. Protesti su pogodili brojne Tesline salone poslednjih nedelja, ali najbogatiji čovek na svetu ne pokazuje znake usporavanja rada u saveznoj administraciji.


„Mnogi milijarderi danas nemaju najbolju reputaciju“, zaključuje Peterson-Vithorn, „ali s druge strane, moćniji su nego ikada.“





Glas Javnosti/ B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR