Glas Javnosti

'GLAS' ISTRAŽUJE: OVO SU POSLOVI BUDUĆNOSTI U SRBIJI! Pojedine profesije NESTALE u digitalnoj eri, a evo koje će donositi ogromnu ZARADU!

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Društvo je već uveliko u eri interneta. Zbog toga su pojedine profesije već nestale, a mnoge su na rubu nestanka. Ipak, digitalizacija i brze promene imaju i svoje pozitivne strane. Sakupili smo raznorodne podatke i zaključili koje profesije su najunosnije, a koje će tek početi da donose ozbiljnu zaradu

Zanimanja koja nestaju u informatičkoj eri

Život se sve više ubrzava, razmena informacija je sve brža i lakša, a za mnoge „nepotrebne“ procese kreiraju se roboti i računarski programi. Svet je zbog računarske tehnologije za kratko vreme doživeo brojne i drastične promene. Internet i računari utiču na poslovne, privatne, obrazovne i sve ostale sfere naših života.

Mnogi poslovi skoro su potpuno nestali još pojavom prvih računara. Tu spada, na primer prekucavanje i prepisivanje tekstova.

Sledeće na udaru su profesije u kojima je zastupljen blizak kontakt sa ljudima uživo ili preko telefona.

Radnik u supermarketu

S obzirom na to da su u modernom dobu primarni kvaliteti jednostavnost i isplativost, mnoga zanimanja poput radnika ili radnice u supermarketu u budućnosti će sigurno biti potpuno zamenjena elektronskim kasama. Ovakve kase već su postale prilično rasprostranjene u samoposlugama širom naše zemlje. Mnogi ljudi, naročito oni stariji, još uvek su sumnjičavi po pitanju ovakvog načina plaćanja i nisu sigurni kako se ove kase upotrebljavaju.

Operater u kol centru

Ovaj posao takođe gubi na značaju i sve je manje zastupljen. I danas nisu retke automatske poruke koje daju informacije kupcima. Bilo da naručujete neki proizvod putem društvenih mreža ili putem telefona, zovete taksi ili neku instituciju, sigurno ste se nekada susreli sa automatskim glasovnim ili pisanim porukama, koje daju osnovne informacije o traženoj usluzi.  

Fizički i manuelni poslovi

Fizički naporni poslovi i manuelni poslovi koji zahtevaju mnogo ponavljajućih radnji takođe će biti potpuno robotizovani. Ovde spada širok spektar zanimanja od rada u magacinu ili fabrici do posla raznosača novina. Računari rapidno napreduju, a programirane mašine u ovom poslu mogu da budu mnogo efikasnije i lakše za "održavanje" od ljudi. 

 

Poslovi u turističkim agencijama

Posao turističkog vodiča i vođe puta takođe spada u potencijalno “ugrožena” zanimanja. Da li ste nekada pokušali da rezervišete putovanje pomoću nekog internet servisa? Turističke agencije prodaju gotove aranžmane i teško je naći odgovarajući. Zbog toga se putnici sve češće odlučuju za onlajn opcije. Ovakav vid rezervacije daje vam mnogo veću slobodu, kako po pitanju dužine i cene boravka u nekoj zemlji, tako po pitanju sadržaja. Aranžmani neretko mogu da budu povoljniji od agencijskih zbog onlajn kalkulatora, pomoću kojih je moguće izračunati cene i troškove smeštaja i avionskog leta.

Profesije koje će biti najunosnije u Srbiji

U našoj zemlji opada potražnja za ugostiteljima, a najmanje plate imaju oni koji rade u sektoru smeštaja i ishrane, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Očekuje se da sektori informisanja, komunikacija, građevinarstva i poljoprivrede mogu da se oporave brže od drugih i da će nadoknaditi poslovne gubitke ukoliko su ih zabeležili, a većina jeste, zbog pandemije korona virusa.

Za obavljanje nekih od najtraženijih i najplaćenijih poslova nije potrebno visoko obrazovanje, znanje jezika niti kompjutera. U tim sektorima zarada konstantno raste.

Zanatlije

U Srbiji nedostaje oko 30.000 zanatlija različitih profila, pokazuje jedna računica Građevinske komore Srbije, Teško je nadomestiti deficit ovog kadra, što konstantno podiže zaradu ljudi zaposlenih u ovom sektoru.

Skoro da ne postoji osoba koja je izučila neki zanat, a da je bez posla. Ti poslovi podrazumevaju fizički naporan rad u teškim uslovima. To je još jedan faktor koji utiče na rast zarade.

IT sektor

Prema oglasima koji se mogu pronaći na sajtovima za zapošljavanje, često se traže iskusni DevOps inženjeri. Oni su specijalizovani za automatizaciju procesa, isporuke softvera i operativne procese.

Pored ove, aktuelna je pozicija QA inženjera za automatsko testiranje.

Ove godine rast IT sektora bio je još značajniji, zato što su se mnogi opredelili za onlajn poslove, zbog neizvesne situacije sa pandemijom. 

Prosečna plata u ovom sektoru daleko je iznad proseka, a osim odgovornosti prema klijentima, ne podrazumeva nikakav fizički napor i ne zavisi od vremenskih uslova. Možemo slobodno da kažemo da su oni koji imaju znanje iz ove oblasti u velikoj prednosti, a osim toga, visoko obrazovanje nije nužan uslov da biste radili posao programera.

Poslove u IT Sektoru očekuju velike i stalne promene. Postoje ozbiljne naznake da će programski jezici u školama postati jednako bitni, ako ne i bitniji od učenja stranih jezika. Moguće je da svakodnevno funkcionisanje u daljoj budućnosti uopšte neće biti moguće bez poznavanja ovog jezika.

Znanje programskih jezika je godinama unazad bilo potrebno samo programerima, ali to polako počinje da se menja. Još uvek ne može tačno da se odredi na koji način će to uticati na ovu profesiju koja već dugo zauzima primat među zanimanjima budućnosti i izvorima sigurne zarade. Tek nam ostaje da vidimo šta će se sve promeniti kada programiranje postane nešto što svako zna da radi i da li će to smanjiti potražnju za programerskom profesijom ili će ovo zanimanje jednostavno početi drugačije da izgleda. 

(Glas javnosti) 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR