Baš u trenutku kada SAD žele da privuku navijače na Svetsko prvenstvo u fudbalu 2026. Zakon o budžetu uvodi novu taksu od 250 dolara, nazvanu „taksa za integritet viza“. Odnosi se na većinu ne-imigrantskih američkih viza, uključujući turističke, studentske i radne vize, počevši od 2026.
Novu taksu su uveli republikanski zakonodavci iz Odbora za pravosuđe Predstavničkog doma. Ona je jedna od 22 imigracione takse u zakonu. One su, prema njihovim rečima, osmišljene „da podstaknu zakonito ponašanje stranaca koji posećuju SAD“. Međutim, kritičari, uključujući i američke turističke zvaničnike, tvrde da će to rezultirati smanjenjem broja međunarodnih posetilaca SAD.
„Povećavanje taksi za zakonite međunarodne posetioce predstavlja neku vrstu samonametnutog poreza na jedan od naših najvećih izvoza: potrošnju na međunarodna putovanja“, rekao je Džef Friman, predsednik Američkog udruženja za putovanja (USTA), u saopštenju.
Pres služba Odbora za pravosuđe nije odmah odgovorila na zahtev Forbes za komentar u vezi sa tvrdnjama USTA.
Trampova administracija takođe razmatra značajno proširenje zabrane putovanja za dodatnih 12 zemalja, na više od 50 država. To bi moglo ozbiljno da ugrozi planove američkih gradova domaćina Svetskog prvenstva. Oni su računali da će polovinu stadiona i hotela popuniti strani turisti.
Američki turistički zvaničnici tvrde da bilo šta što otežava ili poskupljuje dolazak u SAD može obeshrabriti posetioce. Međunarodni turisti su u 2024. potrošili 254 milijarde dolara na putovanja i turističke usluge u SAD. To su podaci Uprave za međunarodnu trgovinu. Ipak, nedavna studija Svetskog saveta za putovanja i turizam (WTTC), pokazala je da su SAD jedina zemlja za koju se prognozira pad potrošnje međunarodnih turista u 2025.
„Dok druge zemlje prostiru crveni tepih, američka vlada postavlja znak ‘zatvoreno’,“ rekla je Džulija Simpson, predsednica i izvršna direktorka WTTC-a, u saopštenju. Kao rezultat toga, američka turistička industrija bi mogla da izgubi 29 milijardi dolara prihoda ove godine. Nova taksa od 250 dolara dodatno će opteretiti putne troškove turista. „Ove takse se ne reinvestiraju u poboljšanje iskustva putovanja. Samo obeshrabruju dolaske u vreme kada su strani putnici već zabrinuti zbog visokih cena“, dodao je Friman.
Izgleda da će neki putnici moći da traže povraćaj novca. U zakonu se navodi da ministarka za unutrašnju bezbednost SAD-a Kristi Noem „može da omogući povraćaj takse strancu ako dokaže da je ispunio sve uslove svoje ne-imigrantske vize“. Ti uslovi uključuju: neprihvatanje zaposlenja tokom boravka u SAD, neprodužavanje boravka i eventualno dobijanje odobrenja za produženje. Međutim, tekst zakona ne navodi koliko će sam proces povraćaja biti složen za turiste koji žele da povrate 250 dolara.
Zakon uključuje 4,1 milijardu dolara za zapošljavanje i obuku najmanje 5.000 novih službenika Carinske i granične službe (CBP). Kao i dve milijarde dolara za bonuse za zadržavanje zaposlenih, kako bi se rešio nedostatak kadrova. Friman je u izjavi ocenio ovaj deo zakona kao pozitivan korak jer će dodatno osoblje „pomoći u smanjenju vremena čekanja na aerodromima i poboljšanju iskustva putnika“. Ipak, moguće je da bi više CBP službenika moglo imati i suprotan efekat. „Mislim da, bilo to opravdano ili ne, moramo priznati da se širom sveta pojavljuju vesti o zadržavanjima ljudi, pretraživanju njihovih uređaja, deportacijama – to stvara strah“, rekao je Friman za Forbes u aprilu, komentarišući pad broja kanadskih turista. „A u nedostatku efikasne komunikacije o tome šta CBP zapravo radi i kakva je američka politika, omogućili smo da se negativan publicitet nekontrolisano širi“.
U martu je FIFA procenila da će Svetsko prvenstvo generisati 30,5 milijardi dolara u SAD, prema analizi kompanije OpenEconomics. Ali ta procena se bazira na pretpostavci da će doći do „navale posetilaca“ iz inostranstva, koji će popuniti stadione i hotele. FIFA je gradovima domaćinima poručila da očekuju raspodelu posetilaca 50:50 – domaćih i međunarodnih, rekli su brojni zvaničnici za turizam iz tih gradova za Forbes.
Filadelfija očekuje da će šest utakmica koje bude ugostila narednog leta privući 500.000 posetilaca i popuniti više od 100.000 hotelskih soba. To bi donelo 305 miliona dolara direktne turističke potrošnje i 770 miliona dolara ukupnog ekonomskog učinka, izjavila je Meg Kejn, direktorka organizacionog odbora Svetskog prvenstva u Filadelfiji. Kanzas Siti, koji će biti domaćin četiri utakmice grupne faze, jedne osmine finala i četvrtfinala, očekuje 650.000 posetilaca i oko 653 miliona dolara direktnog ekonomskog uticaja, rekla je Pam Krejmer, direktorka organizacije KC2026.
U ponedeljak je FIFA objavila da je zakupac prostora u Trampovom tornju na Menhetnu. Kritičari predsednika to vide kao primer mešanja njegove državničke funkcije sa poslovnim interesima. „U ime sebe, u ime Njujorka, u ime Tramp organizacije i svih zaposlenih u ovoj zgradi – volimo vas“, rekao je Erik Tramp na PR događaju kojem je prisustvovao i brazilski fudbalski as Ronaldo.
Bliskost predsednika FIFA Đanija Infantina s Trampom izazvala je kritike međunarodnih fudbalskih organizacija. U maju je UEFA oštro kritikovala Infantina jer je kasnio na Kongres FIFA kako bi se sreo s Trampom tokom njegove turneje po Bliskom istoku. Optužili su ga da „privatne političke interese“ stavlja ispred posvećenosti fudbalu. Infantino je prisustvovao Trampovoj inauguraciji u januaru, posećivao sastanke u Beloj kući i bio otvoreni pristalica predsednika. FIFA nije odgovorila na zahtev Forbes za komentar u vezi s taksom za integritet viza.
„Veliki lepi zakon“, kako Tramp naziva budžet, takođe drastično smanjuje sredstva za „Brand USA“, državnu agenciju za promociju turizma, sa 100 miliona na samo 20 miliona dolara. USTA je izrazila „duboku zabrinutost“. Naveli su da „za svaki dolar potrošen na marketing, Brand USA generiše 25 dolara za američku ekonomiju“. Upozorili su da će ovako drastični rezovi „značajno uticati na svaki sektor naše industrije“.
Glas javnosti /F04S