Glas Javnosti

Plata keramičara porasla na 2.578 evra u Hrvatskoj, izazvala lavinu komentara: Kako je jedan majstor povećao prihod

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Keramičari su majstori koji se specijalizuju za postavljanje keramičkih pločica i drugih obloga u stambenim, poslovnim i industrijskim prostorima. Njihov posao obuhvata pripremu površine, merenje i sečenje pločica, kao i pažljivu ugradnju lepkom i malterom kako bi se postigao estetski ugodan i funkcionalan rezultat. Keramičari imaju ključnu ulogu u izgradnji i renoviranju kupatila, kuhinja, terasa

A nedavno je na popularnom hrvatskom podreditu „Financije” veliku pažnju privukao korisnik kada je objavio grubu računicu zarade keramičara koji mesečno postavlja 170 kvadrata keramičkih pločica. Kako se navodi u objavi, postavljanje keramičkih pločica naplaćuje 20 evra po kvadratu, a u obračunu je naveo troškove koje mora da pokrije na mesečnom nivou, pri čemu mu je kombi najveći trošak, ali nakon otplate tog troška, njegovi troškovi su se znatno smanjili. U obračunu je naveo poreze, doprinose, registraciju, opremu, „namete“, hranu i gorivo.


Kako navodi, ukupni mesečni troškovi u 2023. godini iznosili su 1.321,53 evra, ali kada je otplatio kombi smanjeni su na 821,53 evra. Tako je njegova mesečna zarada porasla sa 2078,47 evra u 2023. na 2578,47 evra u 2024. godini.

Gruba računica zarade keramičara koji ugradi 170 m2 keramičkih pločica mesečno i isto naplaćuje 20 evra po metru kvadratnom.

"U Dalmaciji skuplje"

Ova objava izazvala je lavinu komentara na društvenoj mreži: „U Dalmaciji nema šanse da nađete majstora za 20 evra po kvadratu, bar 30-40“, napisao je jedan korisnik, a drugi dodao:

„Da, i u Zagrebu je haotična situacija. U županijama u kojima radim kao inžinjer na gradilištu (Varaždin, Krapina, Čakovec) cene se kreću od 16-22 evra ali za količinu od najmanje 100 metara kvadrata. Razumljivo je da je za kupatilo na primer je 30 evra po metru kvadratnom, ali tu je i 60 odsto više seče, „i tu se gubi najviše vremena“, napisao je korisnik.


Jednom korisniku je zapanjeno što je osoba koja je napravila obračun naveo da troši 200 evra mesečno na opremu, a ubrzo je dobio odgovor: „U opremu spada potrošni materijal za izradu keramike, kao i razni alati koji se kupuju „jedan vreme“, ali je trošak raspoređen na nekoliko meseci – 200 evra je procena koju sam dobio od svojih podizvođača. „Nekih meseci je više, nekih meseci manje“, napisao je korisnik koji je objavio post.

"Knjigovodstvo 200 evra mesečno"

„Mislim da vam nedostaje i cena opreme na početku, ako će on da radi onda već ima opremu, rezač, brusilicu, alat za sečenje itd. „U početku ste uložili oko 500 evra“, napisao je korisnik u odgovoru na komentar, a ubrzo je dobio odgovor: „Slažem se. „Verovali ili ne, ljudi koji su otvorili kroz podsticaje kupili su do 5.000 evra u alatima“, napisao je Redditor koji je objavio post.

„Izračunajte računovodstvo na 200 evra mesečno“, napisao je jedan korisnik Reddita, a keramičar je odgovorio: „Poznanik ima paušalni posao. On kaže da je računovodstvo oko 30 evra mesečno za jednu platu i on sam radi odlazne fakture, tako da je ovo kao procena naviše“.




Glas Javnosti/ B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR