Glas Javnosti

PAKAO! DAN "D" ZA SVE SA STAMBENIM KREDITIMA: Rate skaču sa 145 na 215 evra!

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Tačno 30. juna, svi građani Srbije sa stambenim kreditima, a ima ih oko 150.000, u elektronsko sanduče dobiće redovno obaveštenje o povećanju mesečne rate.

Naime, tog dana, kamate na stambene kredite se usklađuju sa aktuelnim vrednostima euribora (tromesečnog ili šestomesečnog koji su najviše zastupljeni na našem bankarskom tržištu). Sa ovim usklađivanjem, rate za stambene kredita će u proseku biti veće od 20-ak do 80 evra u odnosu na januar.

Trenutna vrednost euribora se opasno približava granici od 4 odsto, koja je poslednji put zabeležena tokom ekonomske krize 2008. godine. Tačnije, šestomesečni euribor(6M) iznosi 3,908 odsto, dok tromesečni Euribor iznosi 3,577 odsto (3M). Kako bar jedna banka u Srbiji vezuje svoje stambene kredite za jednomesečni Euribor (1M), važno je istaći i da je njegova vrednost oko 3,429 odsto.

Ako uzmemo u obzir da se od 2012. godine euribor kreće ispod 0,5 odsto, a od 2016. godine se kreće u negativnoj "teritoriji" tj. ispod nule, rast kamata je za toliko veći. Preciznije, svaki od ovih euribora je uveliko porastao preko 4 odsto. Ali, signali iz ECB sugerišu da će se ovaj rast nastaviti.

Kada i kako se rate na stambene kredite usklađuju sa euriborom

Rate na kredite, naravno, ne rastu momentalno po donošenju odluke ECB, već svaka komercijalna banka svojim klijentima usklađuje dosadašnje rate sa novim vrednostima euribora u tačno definisanim datumima.

Šestomesečni euribor: rate na kredite sa šestomesečnim euriborom usklađuju se samo dvaput godišnje, 30. juna i 31. decembra.

Tromesečni euribor: rate se usklađuju na svaka 3 meseca, a ključni datumi su 31. mart, 30. jun, 30. septembar i 31. decembar.

Jednomesečni euribor: rate za te kredite se usklađuju svakog meseca.

Primeri rata za stambene kredite:

Uzmimo za primer 4 stambena kredita, u iznosu od 30.000 , 50.000 , 80.000 i 100.000 evra. Za potrebe ovog teksta uzmimo da je kod svih rok otplate 25 godina, i da su svi uzeti kod banke od 2010. do 2020. godine, i da je svima kamata vezana za 6M euribor.

Skok rate za stambeni kredit od 30.000 evra
Suma: 30.000 evra
Rok otplate: 25 godina
Kamata na dan uzimanja kredita: 3,2 odsto
Kamata posle 30. juna: 7,1 odsto
Rata posle 1. januara: 191 evra
Rata posle 30. juna: 214 evra

Skok rate za stambeni kredit od 50.000 evra
Suma: 50.000 evra
Rok otplate: 25 godina
Kamata na dan uzimanja kredita: 3,2 odsto
Kamata posle 30. juna: 7 odsto
Rata posle 1. januara: 314 evra
Rata posle 30. juna: 353 evra
Skok rate za stambeni kredit od 80.000 evra
Suma: 80.000 evra
Rok otplate: 25 godina
Kamata na dan uzimanja kredita: 3,5 odsto
Kamata posle 30. juna: 7,8 odsto
Rata posle 1. januara: 550 evra
Rata posle 30. juna: 608 evra

Skok rate za stambeni kredit od 100.000 evra
Suma: 100.000 evra
Rok otplate: 25 godina
Kamata na dan uzimanja kredita: 3,68 odsto
Kamata posle 30. juna: 7,4 odsto
Rata posle 1. januara: 655 evra
Rata posle 30. juna: 732 evra



Podizanje kamata će se odvijati bržim tempom

Da ovim zatezanjima stanovništva zaduženog u evrima nije kraj potvrđuje i najnovija izjava Kristin Lagard. Predsednica ECB je na godišnjem sastanku zvaničnika centralnih banaka u Portugalu istakla da ukoliko bude potrebe podizanje kamata će se odvijati bržim tempom.

- Ako se izgledi za inflaciju ne poprave, imaćemo dovoljno informacija da krenemo brže. Ova posvećenost, međutim, zavisi od podataka, dodala je Lagardova u utorak.

Komentarišući ovu izjavu, domaći ekonomisti ističu, da ECB očigledno računa na "ozbiljnije" suzbijanje inflacije u narednom periodu, te da u pogledu rasta rata na kredite predstoje "teška vremena".

Ljubodrag Savić: Ima prostora za dodatni rast kamata i rata na stambene kredite

Šta će u narednom periodu biti sa inflacijom, pa i kamatama koje se u monetarnoj politici ECB, a i NBS, koriste za obuzdavanje iste, postalo je jedno od glavnih ekonomskih pitanja ove godine. Kao što ni čelnici najvišeg monetarnog autoriteta Evrope nisu optimistični, nisu ni domaći ekonomisti.

Kako kaže Ljubodrag Savić inflacija neće padati onako kako je predviđeno i kako smo mogli čuti.

- Inflacija neće opadati onim tempom kako je najavila Narodna banka Srbije. Neke cene opet hvataju zalet i situacija se komplikuje. Cene hrane su visoke, a to ne može da se kontroliše. Biće uspeh ako inflacija do kraja godine bude bar blizu dvocifrene, to bi za nas bio dobar rezultat.

Kako objašnjava, dobro bi bilo kada bi kamate na kredite stagnirale, ali: "bojim se i da tu ima prostora za još rasta. Jedini razlog podizanja kamata je suzbijanje inflacije, što dovodi i do suzbijanja privrednog rasta. Nemoguće je u isto vreme povećavati kamate i održati privredni rast, i ako se banke trude da održe balans.

- Očigledno ECB ne računa na ozbiljnije suzbijanje inflacije čim kamate rastu ovako često i radikalno. Predstoje nam teška vremena, jer sve što se dešava u Evropi uticaće i na nas, najviše smo zaduženi u evrima i to je glavna stvar koja nas povezuje sa Evropom i svim odlukama koje ona donosi, zatos u one od velikog značaja iza nas, zaključuje Savić.


Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS



KOMENTAR