Francuska vlada je održala razgovore sa zvaničnicima industrije kako bi predložili rešenja. Diplomate mesecima pokušavaju da pregovorima osiguraju deblokadu crnomorskih luka, a istovremeno se razvijaju alternativne izvozne rute. Evropska unija bi potencijalno mogla kupiti dva do tri miliona tona žitarica za privremeno skladištenje u državama članicama koje se graniče s Ukrajinom, što bi smanjilo ukrajinske zalihe.
Ukrajinsko ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da je izvoz žitarica pao za 43% na godišnjem nivou na 1,41 miliona tona. Kupovina ukrajinskog žita omogućila bi Evropskoj komisiji da obezbedi finansijska sredstva za poljoprivrednike koji bi mogli da kupe seme, đubriva i gorivo. Istovremeno bi omogućili da EU pruži donacije u hrani za mnoge zemlje koje su u teškoj situaciji.
Rekordni prinosi i smanjen porez za izvoz
U Rusiji se očekuju visoki prinosi žitarica, a država je smanjila porez na njihov izvoz kako bi povećala isporuke u sezoni od jula do juna 2022/23. godine. U ovoj sezoni, ruski poljoprivrednici donose rekordne prinose od 41 milion tona pšenice dostupne za izvoz. To je za 25% više nego prošle sezone. Očekuje se da će se žetva pšenice u 2022. godini povećati na 86,9 miliona tona u odnosu na 81 milion tona u 2021. godini. Ako bi se to realizovalo, Rusija ostaje najveći svetski izvoznik pšenice.
USDA je u prošloj sezoni 2020/21. godine procenila ruski obim izvoza na 33 miliona tona pšenice. Trenutno takvi podaci nisu dostupni, jer je ruska carina prestala da objavljuje podatke o uvozu i izvozu, prenosi sajt Agroklub.