Glas Javnosti

Ovo su svi podaci vezani za carine Donalda Trampa: Jedna zemlja već sada jako oseća posledice

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Venezuelski izvoz sirove nafte i goriva naglo je opao u martu, pokazuju podaci o brodskom transportu, odražavajući uticaj najave sekundarnih američkih carina kupcima i kašnjenja ili obustave isporuka nakon ukidanja dozvola za rad u Venecueli.

Kabinet američkog predsednika Donalda Trampa prošle nedelje je najavio uvođenje carine od 25% na sve zemlje koje kupuju venecuelansku sirovu naftu i gas. Istovremeno, Vašington je obavestio strane partnere venecuelanske državne naftne kompanije PDVSA da će im ukinuti dozvole za rad i isporuke iz Venecuele.

Carine stupaju na snagu ove nedelje.

Vašington je već suspendovao dozvolu kompaniji Chevron za proizvodnju nafte u Venecueli i njen izvoz u SAD, koji je u 2024. bio drugo najveće tržište venecuelanske nafte, odmah nakon Kine.

Američko Ministarstvo finansija odredilo je 27. maj kao krajnji rok za kompanije da obustave poslovanje u Venecueli i prestanu s izvozom njene nafte.


Kupci odustaju od venecuelanske nafte

Nakon najave ovih mera, redovni kupci venecuelanske sirove nafte u Kini i Indiji zaustavili su preuzimanje pošiljki koje su trebale biti utovarene krajem marta i u aprilu.

U takvim okolnostima, iz teritorijalnih voda Venecuele u martu je isplovilo ukupno 42 broda sa 804.677 barela sirove nafte i goriva dnevno, kao i 341.000 tona naftnih derivata i petrohemijskih proizvoda, prema podacima i internim dokumentima PDVSA-e.

To znači da je izvoz smanjen za 11,5% u odnosu na februar, dok je u poređenju s martom prošle godine opao za 7,8%, dosegnuvši najniži nivo od kraja prošle godine.

Ko su glavni kupci venecuelanske nafte?

Kina je i dalje bila najveće tržište venecuelanske sirove nafte, s 483.700 barela dnevno.

SAD su bile drugi najveći kupac, s 210.700 barela dnevno.

Indija je na trećem mestu sa 60.160 barela dnevno, dok je Kuba uvezla 50.130 barela dnevno.

Evropa obustavila uvoz

U martu nije bilo isporuka venecuelanske nafte u Evropu, ali neki evropski partneri PDVSA-e planiraju da preuzmu možda poslednje pošiljke pre isteka roka za obustavu poslovanja, pokazuju dokumenti.

Potpredsednica Venecuele Delsi Rodrigez izjavila je u utorak da su podaci koje je objavio Reuters netačni i da je izvoz nafte u martu zapravo porastao za 8,78%, ali nije pružila dokaze koji bi potkrepili ovu tvrdnju.

Madurova vlada odbacuje američke sankcije

Vlada predsednika Nikolasa Madura u načelu odbacuje američke sankcije i sankcije drugih zemalja, nazivajući ih "nelegitimnim merama" koje predstavljaju "ekonomski rat" sa ciljem da parališu Venecuelu.

Zbog pojačanog pritiska Vašingtona, dva broda su od februara napustila Venecuelu prazna. Nekoliko tankera provelo je nedelje čekajući ispred venecuelanskih luka, čak i nakon što su dobili dozvolu PDVSA-e za utovar, jer mnogi kupci i vlasnici brodova žele da sačekaju početak sprovođenja sekundarnih američkih carina.


Trenutno se u venecuelanskim vodama ili u njihovoj blizini nalazi više od 80 brodova, uključujući 35 sa teretom, ali još nisu napustili područje, pokazuju satelitske slike koje je analizirao TankerTrackers.com.

Venecuela bi mogla pronaći nove načine za isporuku nafte u Aziju, koristeći treće zemlje i pretovar na moru, kao što je radila i prethodnih godina zajedno s drugim proizvođačima nafte pod sankcijama, napominje Reuters.Srbija je zvanično zatražila objašnjenje od američke administracije zašto su joj određene carine od 37 odsto, potvrđeno je za "Blic Biznis" iz Nemanjine, kao i predstavnika privrednike

Američki predsednik Donald Tramp, podsetimo, razrezao je sinoć tarife državama širom sveta, a među najviše pogođenim našla se Srbija sa 37 odsto. Pri razrezivanju se pozvao na navodnih 74 odsto carina (74 podeljeno sa 2 jednako je 37) koje Srbija ima na američku robu, što je bacilo u rebus sve srpske analitičare i ekonomiste koji nikad nisu čuli za ovakve i ovolike srpske carine.


Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR