„До 10. марта је било отказано 36.000 ноћења у 64 хотела у Србији, до сада је та цифра премашила и број од 50.000, то су резервације за март и април, за мај има отказивања али још увек не драстично“, казао је Генов.
Према његовим речима сада не постоји законска регулатива за давање отказа запосленима услед смањеног обима пословања у објектима, и да се у оваквим ситуацијама радници шаљу на годишњи одмор и коришћење слободних дана.
Генов је навео и да је један од проблема то што су у Београду углавном грађени хотели са четири звездице којих је 65 одсто, а требало би да их буде око 35 одсто.
„Понуда оваквих хотела је намењена искључиво иностраним гостима и пословним људима који највише и отказују своје резервације. Нису грађени туристички хотели нижих категорија који могу да прихватају и студентске екскурзије и туристичке групе“, рекао је Генов.
ХОРЕС је Влади Србије предложио пакет мера који подразумева олакшице у пословању услед новонастале ситуације проглашења пандемије корона вируса, а који се углавном односи на ослобађање плаћања пореза и репрограмирање кредита.
„Многи хотели су оптерећени кредитима па смо Влади предложили пакет мера у који је укључено и то да се репрограмирају дугови и да се кредити не отплаћују у време здравствене кризе, као и да се паузира плаћање комуналних услуга“, казао је Генов.
Он је навео и да су у Удружењу добили информације да ће у Словенији држава исплаћивати одређени проценат плата радницима у угоститељству, за време трајања епидемије, а да су у Хрватској смањене цене смештаја за 50 одсто.