Glas Javnosti

'Oprane pare' povećavaju cene kvadrata u Srbiji: Nelegalne aktivnosti na tžištu nekretnina

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Srpsko tržište nekretnina postalo je regionalno čvorište za pranje novca, a stručnjaci u ovoj oblasti tvrde da je rast cena stambenog i poslovnog prostora u Srbiji, najverovatnije, posledica upliva značajne količine novca od nelegalnih aktivnosti u tržište nekretnina, navodi se u izveštaju Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala (GI-TOC).

Rast cena nepokretnosti je brži nego u ostatku država u susedstvu, a nije ograničen samo na Beograd, zbog čega eksperti za pranje novca sugerišu da je srpsko tržište nekretnina postalo regionalno čvorište za pranje novca, navodi se u ovoj publikaciji koja je ovih dana predstavljena javnosti pod nazivom ,,Aktuelne cene: Analiza tokova ljudi, droge i novca na Zapadnom Balkanu".

U izveštaju, koji je prenela i ,,Nova ekonomija", navodi se da je ,,Industrija nekretnina u Srbiji zabeležila neobično visok rast između 2018. i 2020. godine, iako su mnoge novoizgrađene zgrade i dalje prazne. Slično Albaniji, građevinarstvo je nastavilo da (se razvija) tokom pandemije COVID-19, uprkos smanjenju ostalih privrednih aktivnosti.  

Prema podacima Kancelarije Ujedinjenih nacija za droge i kriminal (UNODC) procenjuje da pranje novca čini približno 2,7 odsto globalnog bruto domaćeg proizvoda (BDP), ili 1,6 biliona (hiljada milijardi) američkih dolara, a Međunarodni monetarni fond (MMF) procenjuje da je taj privredni kriminal odgovoran za 2 do 5 odsto globalnog BDP-a.

Ako se te globalne procene primene na države regiona, može se zaključiti da se na Zapadnom Balkanu godišnje opere između 1,8 i 4,6 milijardi evra. U izveštaju se dodaje da iako ponekada, pojedinačno, sume novca zarađenog kriminalom, koje se ubacuju  u privredu mogu biti i relativno male, ipak mogu značajno uticati  na lokalne ekonomije.

Kriminalne aktivnosti tako mogu povećati socijalno-ekonomske razlike, a pranje novca može da poveća cene nekretnina i oteža rešavanje stambenog pitanja za mnoge građane.

"(Kriminalci) smanjuju pravičnost na tržištu i utiču na pristup različitim vrstama usluga i, ako ostanu nekažnjeni, stvaraju podsticaje za ostale da slede njihov primer. Prljavi novac koji se pravi i pere u regionu održava ekosistem kriminala i korupcije koji slabi vladavinu prava i koči sposobnost institucija da se nose sa tim problemom", navodi se u publikaciji.

Nekretnine su naročito pogodne zato što, pored toga što predstavljaju zgodno mesto za ,,parkiranje" kapitala, mogu vremenom i dobiti na vrednosti, ali nisu jedini način za pranje novca koji je na raspolaganju kriminalnim organizacijama. ,,Nova ekonomija" piše da se pranje manjih količina nezakonito stečenog novca često obavlja kroz preduzeća koja zahtevaju veće količine gotovine, poput restorana, barova, benzinskih pumpi i taksi kompanija.

Širom regiona, nelegalno stečena sredstva se u takvim preduzećima mešaju sa stvarnom zaradom iz poslovanja, koja se zatim uključuju u bankarski sistem.

Turizam se, u izveštaju, takođe, navodi kao ključni sektor za pranje novca, ali opet kroz ulaganja u barove, restorane, diskoteke i hotele.

(Glas Javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR