Glas Javnosti

Opada broj stanova za mesečni zakup

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Na onlajn platformama hiljade stanova i stanova za dnevni najam, a samo jedan za dugoročno iznajmljivanje.

Ne čudi podatak da neki nemački gradovi žele da zabrane Airbnb, platformu za iznajmljivanje smeštaja. Ovaj potez sve je bliži velikim turističkim centrima koji se bore protiv masovnog turizma. Sportski i kulturni događaji ovog leta osvestili su Nemce jer su, tvrde, zbog brojnih turista iz celog sveta počeli da gube običan životni prostor.

Nemoguća misija

Sa njima bi se svakako složili svi oni koji u Beogradu, kao i u drugim velikim centrima, pokušavaju da, kao nekada, jednostavno iznajme stan po „normalnim“ cenama. To je gotovo nemoguća misija, čak i u centru prestonice, gde se za dan nudi sav raspoloživi smeštaj po cenama od 40 do 100 evra, u zavisnosti od opreme i kvaliteta.

Ni najbolji poznavaoci tržišta nekretnina, a ni država, koja bi trebalo da ih evidentira do poslednjeg, ne znaju tačan broj stanova koje imamo za ovakav zakup. Međutim, kada uđete u Beograd u potrazi za Booking i drugim sajtovima za kratkoročni smeštaj, pa čak i domaće platforme za iznajmljivanje, na listi se nalaze hiljade nekretnina, kuća i stanova koji su u ponudi. Za mesečni zakup možete naći samo jedan u centru grada, ali su cene previsoke. Bolja je ponuda na periferiji, gde su nekretnine nešto povoljnije i dostupne zaposlenima, porodicama ili studentima.

Nikola Čobić, posrednik u prodaji i izdavanju nekretnina u kompaniji „Siti ekspert”, kaže za Politiku da je sve manje stanova koji se iznajmljuju na mesečnom nivou i da je takvih ponuda vrlo malo u užem gradskom jezgru. .

-Većina vlasnika stanova u centru grada bavi se dnevnim iznajmljivanjem jer im je to isplativ posao. Oni koji nude mesečni zakup traže veliki novac, a sve se promenilo dolaskom Rusa u Srbiju, kada su cene drastično porasle. Ako se nastavi ekspanzija turizma u Beogradu, vrlo lako bi moglo da nam se desi ono čime se sada bave veliki turistički centri u zapadnoj Evropi – kaže Čobić.

Dodaje da su cene zakupa stagniraju poslednjih šest meseci do godinu dana, ali su pre toga rasle oko 40 odsto.

-Stan u centru grada, jednoiposoban ili dvosoban, sa posebnom spavaćom sobom i lepo namešten, koji je najtraženiji, ne može da se iznajmi za manje od 600 do 700 evra mesečno, dok je ranije cena bila oko 500. Pad kvaliteta stanova za mesečni zakup van grada, jer se u nedostatku smeštaja svi koji imaju višak kvadrata odlučuju za iznajmljivanje, što često zna da bude neugledno, ali jeftino- dodaje Čobić.

Stanodavci u Beogradu već uveliko pričaju o Ekspo-u, koji bi, smatraju, mogao dodatno da unapredi ovaj posao, s obzirom na to da očekujemo veliki broj posetilaca iz celog sveta.

Stručnjaci za nekretnine kažu da je o tome još rano govoriti jer je iznajmljivanje smeštaja „živa stvar“ i sve je prilagođeno ponudi i tražnji.

Srbija, za razliku od drugih zemalja, ima ozbiljan problem sa Booking-om kao najvećim oglašivačem smeštaja, jer nemaju predstavništvo u Srbiji, a nude neregistrovane objekte i povećavaju sivu ekonomiju. Resorno ministarstvo je do sada u više navrata iniciralo sastanke sa njihovim predstavnicima, ali još nema konkretnih dogovora kako da se ovaj problem reši.

Siva zona

Država pokušava da pronađe način da spreči ovakav rad, a pre svega da sve objekte koji se bave ugostiteljstvom i smeštajem dovede u legalne tokove, što je i osnovni cilj.

Iako u svom poslovanju tvrde da poštuju zakone zemalja u kojima se oglašavaju, u Srbiji to očigledno nije slučaj, jer naši propisi ne dozvoljavaju oglašavanje neregistrovanih objekata. Zato je bilo reči o podizanju ovog slučaja na nivo Evropske unije kako bi se pronašlo rešenje. Slične probleme imale su i Hrvatska pre ulaska u EU, kao i neke skandinavske zemlje koje su posle mnogo godina uspele da dovedu Booking u red.

U Srbiji samo 30 odsto objekata oglašava smeštaj preko ove platforme, a većina preko domaćih sajtova i običnih oglasa ili samo preporuka gostiju. Razlog zašto se manje oglašavaju na globalnim platformama su i provizije koje na ovim sajtovima nisu zanemarljive i naplaćuju se za svaku rezervaciju, piše Poslovni dnevnik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR