Jedna Beograđanka pronašla je u prodavnici suhomesnate proizvode sa isteklim rokom trajanja. Wudy party viršle u pakovanju od 240 grama bile su sa rokom trajanja do 3. oktobra.
N. R. ističe da je cena viršli bila snižena, ali nigde nije pisalo da je to zbog isteka roka. Tačnije, popust je datiran od 24. septembra do 7. oktobra, a proizvodu je rok isticao četiri dana ranije.
- Bila sam dan ranije u istoj radnji i videla da viršlama ističe rok i zbog toga ih nisam ni kupila. Ali, nisam bila sigurna da li se proizvod sme prodavati i na taj datum koji je ispisan na ambalaži - objašnjava N. R.
Ona objašnjava da je sutradan drugim povodom otišla u istu radnju i proverila da li je proizvod sklonjen iz frižidera.
- Tada su ostala samo još dva pakovanja, iako ih je prethodnog dana bilo desetak, što znači da su ih u međuvremenu drugi potrošači kupili, a pitanje je da li su shvatili da bi trebalo da ih pojedu istog dana. Kada sam rekla radnicima da u frižideru imaju sporni proizvod, oni su preostala dva pakovanja sklonili bez ikakvog komentara i objašnjenja - priča ona.
U ovom trgovinskom lancu Maxi navode da je rok trajanja za kategoriju viršli do dva meseca, a da proizvod može biti u prometu do naznačenog datuma trajanja uključujući i poslednji navedeni dan. Wudy party je, međutim, bio u frižideru i dan posle isteka roka.
- Navedeni propust je odmah po dobijanju informacije od kupca ispravljen i preostali proizvodi su povučeni sa polica - ističu u kompaniji "Delez Srbija".
Proizvođači rade studije održivosti proizvoda zahvaljujući kojima se potvrđuju deklarisani rokovi. Kontrola svežine i roka trajanja proizvoda se obavlja u kontinuitetu svakodnevno u svakoj prodavnici. U situaciji kad je cena proizvoda snižena zbog isteka roka trajanja to se, shodno Zakonu o trgovini, dodatno komunicira na samom artiklu.
U veterinarskoj inspekciji Ministarstva poljoprivrede kažu da je, u skladu sa Zakonom o bezbednosti hrane, ona bezbedna u propisanom roku upotrebe, dakle i na dan njegovog isticanja. Objašnjavaju i da ne postoje uobičajeni rokovi po vrstama proizvoda, već da ispravnost namirnica određuje sam proizvođač na osnovu svojih proizvodnih postupaka kao i takozvane "studije održivosti".
- Veliki trgovinski lanci imaju svoje sisteme praćenja roka upotrebe hrane koju stavljaju u promet, tako da je verovatnoća da će se tako nešto dogoditi u takvoj vrsti objekata svedena na minimum - navode u inspekciji.
U Veterinarskoj nspekciji Ministarstva poljoprivrede navode da je za prvih devet meseci ove godine iz prometa povučeno i upućeno na neškodljivo uklanjanje više od sedam tona mesa, kao i više od tri i po tone mleka! Kriterijume nije ispunjavalo ni 34,5 kilograma ribe i 440 komada jaja.
Samo tokom septembra iz prometa je povučeno i upućeno na neškodljivo uklanjanje 1.542 kilograma mesa i proizvoda od mesa, kao i 85,2 kilograma mleka i proizvoda od mleka i 21,9 kilograma ribe
U inspekciji Ministarstva poljoprivrede navode da se češće dešava da upakovani proizvodi, poput supa i čajeva, ostanu na policama i posle isteka roka.
- Potrošač ne može da vidi sam proizvod i njegove organoleptičke osobine, već na pakovanju mora da pročita rok upotrebe - navode u inspekciji.
(Glas javnosti/Novosti)