Glas Javnosti

NIKAD JEDNAKI: ŽENE u biznisu KASKAJU za muškarcima, OGROMAN je jaz i u ZARADI

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Ovaj podatak je proizašao iz aktuelnog izveštaja Svetske banke.

Jaz u zaradama, na osnovu polova, i dalje je duboko izražen. Naime, oko 2,4 milijarde radno sposobnih žena nema jednake ekonomske mogućnosti, a 178 zemalja nastavlja da "održava" pravne prepreke koje sprečavaju aktivnije uključivanje lepšeg pola.

Ta konstatacija je deo izveštaja Svetske banke, pod nazivom "Žene, biznis i zakon 2022".

U 86 zemalja, napominje se, žene se suočavaju sa nekim oblikom ograničenja vezanih za rad, dok čak 95 zemalja ne garantuje jednaku zaradu za isti rad. Globalno gledano, pripadnice lepšeg pola i dalje imaju svega 3/4 zakonskih prava koja uživaju muškarci.Od mogućih 100, što je oznaka potpunog pravnog pariteta, ukupan rezultat je 76,5.

Uprkos tome što je pandemija kovida-19 nesrazmerno uticala na živote i finansije žena, ipak je došlo do nekog pomaka: 23 zemlje su uvele novine u svoje zakone tokom 2021, kako bi načinile potrebne korake ka unapređenju ekonomskog osnaživanja žena, navodi se u izveštaju.

- Iako je postignut napredak, jaz između očekivanih zarada muškaraca i žena tokom radnog veka na globalnom nivou iznosi 172 biliona dolara: skoro dva puta više od svetskog godišnjeg BDP-a. Dok idemo ka postizanju zelenog, otpornog i inkluzivnog rasta, vlade treba da ubrzaju tempo zakonskih reformi kako bi žene mogle da ostvare puni potencijal i dobiju potpunu i jednaku korist - kaže Mari Pangestu, direktorka Svetske banke za razvojne politike i partnerstvo.

U Izveštaju se, takođe, naglašava da samo 12 zemalja, koje su članice OECD, ima zakonom propisan rodni paritet, prenosi Telegraf.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR