Tako veštačke jelke u kineskim radnjama koštaju i do 23.000 dinara, figura Deda Mraza 11.000, novogodišnji ukrasi i do 2.000 dinara, a obična ukrasna sveća košta čak 400 dinara.
Kupci navode da su veoma iznenađeni i da je sve skuplje nego prethodnih godina. S druge strane trgovci imaju svoje razloge i kažu da je nekada u Srbiju stizalo četiri - pet hiljada kontejnera kineske robe, a danas ne više od 500.
"Transport je veoma poskupeo, od tr i- četiri hiljade dolara, sada je preko 10.000 evra. Znači od 12 do 15 hiljada evra je transport za jedan kontejner", otkriva za RTS Šen Hong, predsednik Udruženja vlasnika lokala.
Profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić navodi da se sve ređe primećuju razlike u cenama u kineskim i ostalim radnjama. Na visoke cene, prema njegovim rečima, uticala je pre svega pandemija, ali i cene energenata, što je dovelo do skupljeg transporta robe. Kako kaže, to će sve dovesti i do neminovnog zatvaranja velikog broja kineskih radnji.
Može se primetiti da kineske radnje više nisu jeftinije od ostalih, tako set od 12 ukrasa za novogodišnju jelku može da se kupi za 269 dinara, dok gotovo identičan u nekoj drugoj prodavnici košta oko 300 dinara. Kada su u pitanju sveće, ona najjednostavnija, dekorativna je samo 50 dinara jeftinija u kineskoj radnji. I za ovo trgovci imaju objašnjenje.
"Konkurencija je velika, a kupaca sve manje. Ne plaćaju svi carinu, Evropska unija ne plaća carinu, turska roba ne plaća carinu, ruska roba ne plaća carinu, imate ugovor o slobodnoj trgovini sa svima, a nemate sa Kinom", navodi Šen Hong.