Veštačka inteligencija polako preuzima ceo Internet, i mnogi se plaše da će zbog nje ostati bez radnog mesta, a postoje i druge opasnosti, o čemu je Bizportal već pisao. Ipak, za sada se razgovor sa veštačkom inteligencijom (skraćeno na engleskom, AI) uglavnom svodi na domen zabave, ali može da posluži i kao savetnik za finansijska pitanja.
U tom smislu, konsultovali jednog od njih, trenutno i najpopularnijeg, pod nazivom ČetGPT (ChatGPT), oko pitanja koje muči većinu domaćinstava u Srbiji (a i na planeti, uostalom): kako preživeti sa određenom sumom novca ceo mesec. Konkretno, pitali smo ga kako organizovati kućni budžet ako za trošak imamo 1.000, 2.000 ili 3.000 dinara dnevno.
Naš virtuelni sagovornik je ovako odgovorio:
Živeti od 1.000 dinara dnevno može da bude izazovno, jer je u pitanju relativno mala količina novca za dnevne troškove. Ipak, uz pažljivu brigu o budžetu i postavljanje prioriteta (u trošenju), moguće je sastaviti kraj s krajem (upotrebio taj izraz na engleskom jeziku) – napisao je ČetGPT, a zatim i ponudio nekoliko saveta kako popraviti situaciju.
Predložio je da sastavimo listu dnevnih troškova, kao što je hrana, prevoz, računi, i da zatim rasporedimo 1.000 dinara na sve te stavke. Zatim, predložio je da ručamo isključivo kod kuće.
– Planirajte obroke unapred kako biste maksimalno iskoristili svoj budžet. Pokušajte da kuvate kod kuće koristeći jeftine namirnice poput pirinča, testenine, povrća i jeftinog mesa – napisao je.
Raspričani robot je imao ukupno deset saveta, ali ukratko, napomenuo je da sa tako tankim budžetom treba koristiti javni prevoz, ili ići peške i biciklom, da bi bilo pametno pronaći dopunsko zaposlenje i slično. Za kraj je ostavio i motivacionu poruku.
– Zapamtite, život na tako malom budžetu je izazovan, ali uz disciplinu i snalažljivost, možete da iskoristite najbolje od svog dnevnog džeparca. Delite troškove sa cimerima ili porodicom ako je moguće, i razgovarajte sa socijalnim servisima ili lokalnim organizacijama za pomoć ako imate finansijske teškoće.
Usledilo je i pitanje, „Šta raditi ako imam 2.000 dinara dnevno“ i tu je odgovor bio pozitivniji.
– Sa dnevnim budžetom od 2.000 dinara za troškove u Srbiji, i dalje je važno pažljivo planirati kako biste se uverili da pokrivate svoje osnovne potrebe i ispunjavate svoje finansijske ciljeve – objasnio je prijatni robot.
Saveti su bili manje-više slični kao i za budžet od 1.000 dinara, ali je ipak rekao da od te sume može da se uštedi koji dinar, a što se kupovine tiče, predložio je da se damo u potragu za popustima i kuponima. Kao i da kupujemo marke hrane koje prave sami supermarketi, jer su obično uvek jeftiniji, što je u principu dobar savet koji mnogi kupci često zaborave.
Očekivano, situacija se popravila kada je došao odgovor na pitanje šta raditi sa 3.000 dinara dnevno u Srbiji. Ipak, deluje kao da se Četbot malo umorio, pošto je praktično ponovio sve isto što i za prethodna dva, mada je napomenuo da je to razumna suma za svakodnevne potrebe, a ima i više prostora za štednju.
– Imati dnevni budžet od 3.000 dinara za troškove u Srbiji pruža veću finansijsku fleksibilnost i omogućava vam da pokrijete svoje osnovne potrebe i uživate u nekim luksuzima ili dodatnim aktivnostima
Šale radi, upitali smo ga i šta sve možemo sa 10.000 dinara dnevno, i tu je bilo više prostora da se čovek razmaše. Veštačka inteligencija je istakla da se sa tim novcem mogu planirati ručkovi u restoranu, putovanja, hobiji („uživanje u luksuzima“), ali da treba pažljivo beležiti troškove, kako čovek ne bi preterao sa tolikom svotom novca.
Četbot je rekao i da bi sa tolikim novcem trebalo razmisliti i o ulaganju u neki posao, kako bi se nastavilo sa povećanjem budžeta.
Imao je i jedan zanimljiv predlog.
– Ako ste u mogućnosti, razmislite o tome da deo tog budžeta odvojite u dobrotvorne svrhe, ili da podržite inicijative koje podržavaju vaše stavove.
Glas javnost/B10S