Istovremeno je istakao da predfinansiranje za Srbiju iznosi 101, 8 miliona evra.
"Komisija sada završava proceduralne korake, koji bi trebalo da omoguće da se predfinansiranje izvrši što je pre moguće 2025. godine", naveo je portparol Komisije u pisanom odgovoru za Tanjug, na pitanje kada Srbija i drugi partneri iz regiona mogu da očekuju prve isplate iz ovog plana i koliko će iznositi prva isplata za Srbiju.
On je dodao da partneri, da bi pokrenuli reforme, mogu da zatraže do sedam odsto u okviru predfinansiranja od ukupnog iznosa predviđenog ovim instrumentom, što je zatražilo svih pet korisnika kojima su odobrene reformske agende, osim Bosne i Hercegovine koja još nije dostavila reformsku agendu.
Podsetio je i da još nisu izvršene nikakve isplate u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan.
Plan rasta za Zapadni Balkan je paket u vrednosti od šest milijardi evra, koji će biti raspodeljeni u periodu od 2024. do 2027. godine u obliku grantova i kredita sa veoma povoljnim kamatama.
U okviru Plana rasta Srbija bi na raspolaganju trebalo da ima ukupno 1,58 milijardi evra do 2027. godine.
Srbija je, kao i ostali partneri sa Zapadnog Balkana, morala da izradi reformsku agendu kako bi dobila finansijsku pomoć iz Plana rasta.
Evropska komisija je u oktobru prošle godine odobrila reformske agende pet partnera sa Zapadnog Balkana, uključujući Srbije, čime je otvoren put za isplate iz Instrumenta za reformu i rast za Zapadni Balkan, vrednog šest milijardi evra.
Komisija je tada saopštila da se pet vlada Zapadnog Balkana, u svojim ambicioznim reformskim agendama, obavezalo na društveno-ekonomske i fundamentalne reforme koje će preduzeti kako bi podstakli rast i približavanje EU u okviru Plana rasta u periodu od 2024. do 2027. godine.
Bosna i Hercegovina je jedina iz regiona koja nema odobrenu reformsku agendu.
Glas Javnosti/ B06S