Glas Javnosti

Na listi Trampovih carina ove stavke nema

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Gotovo nezapaženo u novim sveobuhvatnim uvoznim carinama koje je uveo američki predsednik Donald Tramp jeste da su energenti isključeni sa spiska, konstatuje Reuters.

Osnovna carina od 10 odsto na sav uvoz u Sjedinjene Države, i viša za mnoge glavne trgovinske partnere, neće važiti za sirovu naftu, prirodni gas i naftne derivate saopštila je Bela kuća.

Ključ u pregovorima

Izuzeće od uvoza energije je jasna taktika za ograničavanje stepena štete koji će Amerikanci osetiti od carina, i uklapa se sa Trampovim širim ciljem da cene energije budu niske. Ali ovaj potez takođe doprinosi dilemi sa kojom se suočava ostatak sveta o tome kako da oni reaguju na Trampov poremećaj globalnog trgovinskog sistema.

Jedan od najboljih pregovaračkih momenata koje će mnoge zemlje imati u odgovoru na američke carine je energija koju kupuju ili bi potencijalno mogle da kupe od SAD.


O tome je i sam Donald Tramp govorio.

S druge strane, Evropska komisija navela je da je "spremna" da pregovara o energetici s Trampovom administracijom.

"Važna stvar za nas je da naši izvori energije budu raznoliki. Želimo izbeći preteranu zavisnost o bilo kojem pojedinačnom dobavljaču. Naučili smo lekcije", naveo je portparol.

Ta zemlja je najveći svetski izvoznik tečnog prirodnog gasa (LNG) i naftnih derivata, a zauzimaju četvrto mesto po porukama sirove nafte i uglja. Jedan od načina na koji neke zemlje pokušavaju da se spasu carina jeste da se obavežu da kupuju više energije od Sjedinjenih Država. Sada je upitno da li je bilo koji od ovih napora bio uspešan, s obzirom na opšte carine od 10% i više stope od 20% za Evropsku uniju, 34% za Kinu, 24% za Japan i 26% za Indiju.

Ovo su sve zemlje ili regioni koji su trenutno glavni kupci američke energije, ili su bili, ili imaju potencijal da povećaju uvoz.

Što se tiče kupovine energije od Sjedinjenih Država, Kina je odlučila da se suprotstavi,uvodeći carine na uvoz američke sirove nafte, LNG-a i uglja. Ovo je efektivno okončalo trgovinu ovim proizvodima između dve najveće svetske ekonomije.

Evropa glavni kupac

Ali to takođe nije mnogo uticalo na cene na globalnim tržištima, uglavnom zato što je Kina bila relativno mali kupac američke energije i u stanju je da nabavi alternative bez ometanja globalnih tokova. To ne važi za Evropu, koja više od polovine svog LNG-a dobija iz Sjedinjenih Država i ne može to lako da zameni od drugih dobavljača.


Evropa je takođe glavni kupac američke sirove nafte i naftnih derivata i, slično LNG-u, teško bi pronašla alternative bez izazivanja široko rasprostranjenog poremećaja globalnih tokova i cena. Evropa bi mogla da odustane od američkog uglja bez previše negativnog uticaja jer je kontinent mali kupac.

Veća je verovatnoća da će Japan i Indija pokušati da iskoriste kupovinu energije iz Sjedinjenih Država kao pregovarački instrument u pregovorima sa Trampovom administracijom daje plodove, ali je ujedno i veoma neizvesna.

Dok različite zemlje ili regionalne grupe poput EU rade na svojim odgovorima, zajednička nit koja će se verovatno pojaviti je da će nastojati da smanje svoje oslanjanje na Sjedinjene Države i izgrade trgovinske odnose sa drugim nacijama.

Krajnji rezultat carina je da će SAD verovatno postati trgovinski partner u krajnjoj instanci, pa će zemlje od njih kupovati samo ono što ne mogu da nabave negde drugde.


Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR