Glas Javnosti

Kontinuirani pad cena nafte tokom sedam nedelja: Nezabeležen trend od 2018.

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Na svetskim tržištima cene nafte pale su i prošle nedelje i to sedmi put zaredom, jer je zbog slabosti privrede pala je i potražnja za "crnim zlatom".

U poslednjih sedam nedelja, cene nafte beleže konstantan pad, što predstavlja neviđen trend od 2018. godine. Ovaj fenomen izaziva pažnju tržišnih analitičara i stručnjaka, a mnogi se pitaju šta bi moglo da sledi u narednom periodu.


Analitičari ukazuju na različite faktore koji doprinose ovom trendu, uključujući globalnu ekonomsku situaciju, smanjenje potražnje za naftom usled promena u energetskom sektoru, geopolitičke nestabilnosti, i uticaj pandemije na svetsko tržište. Ove promene u dinamici cena nafte imaju značajan uticaj na energetski sektor, ali i na šire ekonomske tokove.
Na londonskom tržištu, vrednost barela nafte beleži pad od 3.9% u protekloj nedelji, dosegnuvši 75.84 dolara. Istovremeno, na američkom tržištu zabeležen je sličan trend s padom od 3.8%, čime je cena barela skliznula na 71.22 dolara.

Sedmostruki pad cena nafte tokom proteklih sedam nedelja predstavlja nezapamćen fenomen od 2018. godine.

U četvrtak, cene nafte su na oba tržišta zabeležile najniži nivo do kraja juna. Međutim, u petak je došlo do iznenađujućeg skoka od preko 2 posto, što je donekle ublažilo nedeljne gubitke.

Nedavna odluka Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njenih saveznika da smanje proizvodnju za otprilike 700 hiljada barela dnevno u prvom tromesečju iduće godine nije imala očekivani uticaj na cene nafte. Razlog tome leži u činjenici da kompanije u SAD-u i dalje beleže rekordne količine proizvodnje barela, dok kineski uvoz nafte pokazuje zastoje, stvarajući obilnu ponudu, kako navodi Tamas Varga iz PVM-a.


Ovaj odnos između ponude i potražnje mogao bi se nastaviti, posebno s obzirom na usporen rast najvećih svetskih privreda, dok zemlje koje nisu članice OPEC-a povećavaju proizvodnju nafte. Nastavak ove dinamike ukazuje na izazove s kojima se suočava globalno tržište nafte u svetlu trenutnih ekonomskih kretanja.

Stoga, Tamas Varga smatra da je rast cena u petak "samo privremena korekcija" nakon oštrih padova u prethodnim danima.

Trenutno, jedina podrška cenama dolazi od uverenja trgovaca da su centralne banke u zapadnim zemljama završile ciklus podizanja kamatnih stopa, s obzirom na opadanje inflacije.

Međutim, predviđa se da će ekonomija verovatno stagnirati ili oslabiti u narednim mesecima, a proći će još nekoliko meseci pre nego što centralne banke razmotre smanjenje kamatnih stopa kako bi podstakle oporavak privreda.


S obzirom na ove izazove, cene nafte su trenutno na putu ka gubicima tokom ove godine. Na londonskom tržištu, cena barela je sada u minusu za otprilike 11.7% u odnosu na početak godine, dok je na američkom tržištu zabeležen pad od oko 11.3%. Ova dinamika dodatno naglašava nesigurnost na globalnom tržištu nafte usled promenljivih ekonomskih uslova.

Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR