I uz minimalac od 50.000 dinara i svu ekonomsku gimnastiku, otvoreno je pitanje da li bi i ovaj iznos bio dovoljan za jednu porodicu, pod uslovom - da niko nije bolestan, da se letuje na obližnjoj reci, a ne na moru, da se nikada ne posećuje bioskop ili pozorište, da nije potrebno plati školske knjige i pribor ...
Za minimalnu potrošačku korpu, koja se računa za tri člana porodice, u septmebru 2019. godine bilo potrebno 37.072 dinara. Jaz imeđu minimalnih primanja i minimalnih potreba tročlane porodice i dalje je veoma velik. Bitno je napomenuti da mininalna potrošačka korpa zadovoljava samo potrebe onih koji su veoma skromni kada je u pitanju ishrana, i da ona ne može zadovoljiti potrebe čoveka za nešto zdravijom i kvalitetnijom hranom.
Da su balkanski radnici u "istom sosu" potvrđuji i podaci o ceni minimalne zarade u regionu. Situacija je nešto bolja u Hrvatskoj, ako se izuzme podatak da mnogi građani Hrvatske nastanjeni na granici sa Srbijom, redovno zbog nešto nižih cena kupuju osnovne potrepštine prek granice u Srbiji.
Najnižu minimalnu platu u zemljama regiona primaju zaposleni u Severnoj Makedoniji, 203 evra.
Minimalac u Bosni i Hercegovini je 208 evra, u Albaniji 211 evra, a u Crnoj Gori je nadavno povećan na 222 evra.
U Srbiji je prošle godine minimalna zarada povećana 11 odsto, tako da je od prvog januara ove godine porasla na 255 evra.
Nekadašnje jugoslovenske republike koje su dobile članstvo u Evropskoj uniji, kao što su Hrvatska i Slovenija, imaju značajno veće minimalne plate.
Hrvatski radnici mogu da zarade najmanje 405 evra mesečno, dok u Sloveniji minimalac znatno nadmašuje prosečnu platu u većini zemalja regiona sa iznosom od 667 evra.
(Glas javnosti)
24 min