Glas Javnosti

Kako je "ekonomski tigar" tako brzo posrnuo: Da li su tačne tvrdnje da su protesti "razorili" privredu Srbije?

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Srbija se u društvenoj i političkoj krizi nalazi mesecima unazad, od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Da li nam sledi i ekonomska? Šta znači kada predsednik Aleksandar Vučić kaže da su studenti razorili ekonomiju i da je zbog blokada i protesta ugrožen kreditni rejting države? Kako je za samo četiri meseca, ako je verovati rečima predsednika, ekonomski tigar posrnuo?

Vlast tvrdi da je ekonomija posle više od četiri meseca protesta razorena i da su odgovorni za to studenti koji su u blokadama. Ekonomista  objašnjava da li je ekonomija zaista razorena i šta govore relevantni parametri.

Novinarka analizira kako je moguće da jedan ekonomski tigar kakav je Srbija za četiri meseca doživi krah.

Gosti „Probudi se“ komentarišu koliko je za ekonomski pad zaslužna aktuelna situacija, a koliko drugi faktori kao što su recimo, institucije, prelivanje krize iz drugih zemalja kao što je recimo Nemačka.

Ukoliko dođe do nastavka blokada, protesta, društvene i političke krize generalno, ekonomija može značajnije da ispašta, te gosti jutarnjeg programa dodaju u kom segmentu bi mogla najviše i kada bi oni mogli biti vidljivi.

Institucije su veoma bitna komponenta za ekonomsku stabilnost, razvoj. Naša Vlada je pala u januaru, trenutno je u tehničkom mandatu, neizvesno je hoće li biti nove vlade ili izbora, koliko nova Vlada može biti stabilna, te Radojka i Ivan dodaju kako taj faktor utiče na ekonomiju i da li bi se ekonomsko posrnuće desilo i bez protesta.

Oni dodaju i da li su studenti i blokade samo izgovor vlasti i dobra izlazna strategija i kakva je situacija u građevinskom sektoru s obzirom da je zbog pada nadstrešnice usporeno izdavanje građevinskih dozvola.

S druge strane vidimo i da veliki infrastrukturni projekti stoje, osim EXPO-a, te gosti „Pokreni se“ objašnjavaju da li su za to odgovorni protesti ili vlast, u kojoj meri to može uticati na privredu i da li može uticati na gubitak kreditnog rejtinga koji smo dobili kod S&P agencije 4. oktobra, pošto je predsednik skoro izjavio kako „protesti i blokade ugrožavaju kreditni rejting države“.

Predsednik takođe govori i o tome da su nam direktne strane investicije u opadanju. Ukoliko uzmemo kao primer da se iz zemlje nekoliko nemačkih firmi u poslednje vreme povuklo, te novinarka i ekonomista pojašnjavaju da li se to pripisuje nepovoljnoj ekonomskoj situaciji u Nemačkoj ili nepovoljnoj društvenoj i ekonomskoj situaciji u našoj zemlji.

Pad je zabeležen u turizmu. Podaci govore da je gotovo 30 odsto turista otkazalo rezervacije u poslednje vreme, vidimo da se kongresi masovno otkazuju čime je ugrožen takozvani kongresni turizam. Gosti TV Nova dodaju i koliki turizam ima udeo u našoj privredi i da li ovi podaci treba da brinu, kao i da li loši rezultati u turizmu mogu da se preliju na druge grane, da li može da izazovu lančanu reakciju.

Za kraj oni komentarišu i da li možemo da kažemo da društvena kriza izvesno vodi u ekonomsku.


Glas Javnosti/ N07S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR