Porez na kapitalnu dobit je zakonska obaveza koja nastaje kada prodajete nekretnine, autorska prava, udeo u firmi i hartije od vrednosti ili digitalnu imovinu, uz profit.
Kapitalni dobitak se obračunava na osnovu razlike između nabavne i prodajne cene, ako ste svoju nekretninu prodali po višoj ceni od nabavne, a porez iznosi 15% na obračunsku osnovicu.
Podnošenje i plaćanje poreza na kapitalnu dobit propisano je zakonom, inače poreski obveznik može odgovarati za prekršaj ili krivično delo. Ali postoje određeni zakonski izuzeci prema kojima možete biti oslobođeni plaćanja ovog poreza.
Kapitalna dobit je iznos koji ste zaradili prodajom određenih imovinskih prava po višoj ceni od cene po kojoj ste ih kupili. Ova imovinska prava mogu biti:
– vlasnički udeo u kapitalu pravnih lica
– prava svojine upisana na nepokretnostima
– autorska prava
– posedovanje hartija od vrednosti
– posedovanje digitalne imovine
Prvi korak u izračunavanju visine kapitalne dobiti je tačno određivanje nabavne i prodajne cene imovinskih prava. Prodajna cena je cena navedena u kupoprodajnom ugovoru. Ako je ova cena niža od tržišne, trenutna tržišna cena se smatra prodajnom cenom za potrebe obračuna poreza.
U slučaju da je kupoprodajni ugovor zaključen radi zamene imovinskih prava između dva lica koja nisu u srodstvu ili u ortačkom odnosu, prodajnom cenom se smatra tržišna.
Nabavna cena je iznos koji ste platili za sticanje imovinskih prava. Ako ste vlasnik nekretnine koju ste sami izgradili, nabavna cena je iznos troškova izgradnje, ako su ovi troškovi uredno dokumentovani.
Ako ste pravo svojine stekli nasledstvom ili ugovorom o poklonu, nabavnom cenom se smatra iznos koji je ostavilac ili poklonodavac platio za sticanje prava svojine.
Kada su nabavna i prodajna cena prava svojine precizno određene, kapitalnim dobitkom se smatra novčani iznos koji ostaje prodavcu od razlike, ako je prodajna cena bila viša od nabavne.
Prema zakonu, podnošenje prijave poreza na kapitalnu dobit moraju da sprovode prodavci imovinskih prava. Prijava poreza se podnosi nadležnom poreskom organu.
Prodavac imovinskih prava je odgovoran za plaćanje poreza, a prijavu poreza na kapitalnu dobit treba podneti Poreskoj upravi u roku od mesec dana od potpisivanja ugovora o prenosu prava svojine.
Za uspešno podnošenje prijave poreza kupoprodajni ugovor mora biti overen kod notara i zajedno sa pravilno popunjenim obrascem PPDG – 3R dostavljen nadležnom poreskom organu, prema adresi prebivališta poreskog obveznika.
Postoje neki zakonski izuzeci koji ne spadaju u kategoriju kapitalne dobiti od prodaje imovinskih prava, čak i ako postoji finansijska razlika između nabavne i prodajne cene.
Ne smatra se kapitalnim dobitkom ako ste prodali imovinska prava koja su stečena nasleđivanjem u prvom naslednom redu, ako se prenos imovinskih prava vrši između supružnika ili razvedenih bračnih drugova i direktno je vezan za razvod braka odnosno ako je izvršen između bračnih drugova i rođaka u prvom redu. Nije oporeziv ni prenos hartija od vrednosti koje je izdala država ili lokalne samouprave.
Takođe, u kategoriju kapitalnih dobitaka nije uključen prenos imovinskih prava koje je prodavac imao u neprekidnom vlasništvu najmanje 10 godina pre dana kada je zaključen ugovor o prenosu prava.
Po zakonu možete izbeći plaćanje poreza na kapitalnu dobit. Na primer, kod prodaje nepokretnosti, ako ste nekretninu prodali sa namerom da prikupite sredstva za naknadnu kupovinu nepokretnosti iste ili veće vrednosti od nepokretnosti koju ste prodali. U ovom slučaju se smatra da cilj prodaje imovine nije bio sticanje kapitalne dobiti.
Ukoliko prodavac želi da bude oslobođen poreza na kapitalnu dobit, novac od prodaje mora da uloži u rešavanje stambenog pitanja najkasnije u roku od tri meseca od dana prodaje prve nekretnine.
Kategorija rešavanja stambenog pitanja obuhvata kupovinu ili izgradnju više stambenih jedinica za potrebe domaćinstva. Uključuje i zamenu stana, kupovinu ili izgradnju stambene jedinice radi poboljšanja uslova života ili u cilju spajanja domaćinstva. Kao i kupovinu ili izgradnju stambene jedinice za lice koje još nije rešilo stambeno pitanje.
I u slučaju prodaje nepokretnosti, porez na kapitalnu dobit ne mora da se plaća ako ste neprekidno imali u vlasništvu prodatu nepokretnost najmanje 10 godina pre dana kada je zaključen ugovor o prenosu prava svojine.
Kao što smo pomenuli, podnošenje poreske prijave i plaćanje poreza na kapitalnu dobit je zakonska obaveza za poreskog obveznika. Kršenje zakona može se tretirati kao prekršaj ili krivično delo.
Međutim, kao što vidite, postoje i zakonska izuzeća koja vam omogućavaju da budete oslobođeni plaćanja poreza na kapitalnu dobit.
Glas javnosti /F04S