Razloga za rast cena kvadrata je više, a posebno u opštinama na obodu prestonice. Izgradnja puteva i komunalnih mreža, povećana potražnja za stanovima, te razvoj infrastrukture, ali i dobra lokacija glavni su uticaji na kretanje cena nekretnina. Neki na cenu utiču manje, neki više, ali kad se sve sabere i kad se pogledaju primeri, kvadrat sa 900 evra pogurali su i do 1.400.
Možda i najbolji primer takve "eksplozije" cena jeste Pančevo. Pre svega, zbog lokacije na otprilike 19 kilometara od Beograda, ali i razvoja infrastrukture, Pančevo je doživelo pravi "bum" na tržištu nekretnina. Tako je, pre svega par godina, cena novogradnje u tom mestu bila oko 800 do 950 evra po kvadratu, a danas kvadat košta između 1.100 i 1.400 evra.
Oduvek je važilo pravilo da naselja "niču" uz glavne saobraćajnice, a to se ni danas ne menja, pa je glavni razlog izgradnje mnogih naselja i seljenja stanovništa upravo u izgradnji i obnovi puteva. To je takođe i jedan od velikih razloga rasta cena nekretnina.
Prema nekim mišljenjima, u narednom periodu moglo bi se očekivati poskupljenje i kvadrata u unutrašnjosti Srbije, imajući u vidu gradnju auto-puteva i obnovu regionalnih puteva.
-Ljudi će sada shvatiti da je život u manjim mestima bolji, naročito uz dobru infrastrukturu- izjavio je Goran Rodić, potpredsednik Građevinske komore Srbije.
Lokacija je nešto što, kako stručnjaci kažu, "prodaje" nekretninu, a što je zgrada bliža centru grada, putu, velikim objektima, kako je pozicionirana, njena cena će utoliko biti veća.
Do izbijanja pandemije korona virusa, važilo je pravilo da što je nekretnina bliža centru grada, to je njena cena viša, dok su kuće i stanovi u predgrađu išli skoro u bescenje. Situacija se usled korona-krize dosta promenila. Istina, nisu stanovi u centru izgubili na ceni, i dalje su veoma visokoro rangirani, ali su nekretnine u predgrađu i na obodu gradova dočekale "svojih pet minuta".
-Sada postoji tendencija kupovine u predgrađu, pre svega u Beogradu i velikim gradovima, a sve to znatno diže cenu kvadrata. Popularni su recimo, Baćevac, Vranić, Avala, Kosmaj, Barajevo... To su mesta na 20 do 30 kilometara od Beograda, gde postoji određena infrastruktura, kao i neka varijanta gradskog prevoza- kazao je stručnjak za nekretnine Milić Đoković.
Cene idu i do 100.000 evra, a naravno to sve zavisi i od mesta, udaljenosti od centra veličine i kuće i dvorišta.
Iako je, po pravilu, novogradnja uvek skuplja od starogradnje, ako se stara zgrada nalazi na dobroj lokaciji i kvalitetno je izgrađena, cene mogu biti izjednačene ili čak i starogradnja skuplja. Postoje zgrade koje su izgrađene od vrhunskih materijala, po najvećim standardima gradnje za to vreme i to je nešto što će uvek podići cenu kvadrata.
Dobar raspored prostorija, kvalitetni materijali izgradnje, opremeljenost zgrade liftom, interfonom, video-nadzorom, postojanje terasa, izolacija, sve su elementi gradnje koji itetako znaju da podignu cenu nekretnine.
Poboljšanje infrastrukture i razvoj urbanih sadržaja oduvek je uticalo na razvoj mesta, samim tim i na rast cena stanova i kuća.
Izgradnja zgrada, osnovnih i srednjih škola, vrtića, velikih tržnih centara i prodavnica, faktori su koji za vrlo kratko vreme mogu da podignu cene nekretnina u jednom kraju.
Tu su takođe i uređenje parkova, komunalnih i kanalizacionih mreža, izgradnja sportskih terena, autobuskih i železničkih stanica, bazena, teretana, mnogobrojnih ustanova koje "olakšavaju" život.
Zakon potražnje i ponude vlada i na tržištu nekretnina, tako da povećana potražnja svakako diže cenu kvadrata. Na stanje na tržištu utiču i troškovi gradnje, dobijanja dozvola i građevinskih taksi. S druge strane jasno je da će stanovi biti skupi sve dok je potražnja veća od ponude.
Kako su sa sajta Nekretnine.rs. objasnili, da zainteresovanih kupaca definitivno ima pokazuje i to što investitori većinu stanova prodaju pre završetka izgradnje.
Takođe, država podstiče proizvodnju gradeći stanove, ali i tražnju, kako bi se podstakao budući privredni rast, u kome građevinarstvo ima veliki udeo.
Na povećanu tražnju utiče i lakši dolazak do kredita, ali i olakšana otplata. Učešće za kredite je smanjeno na 10 odsto, kamate su niske te je isplativije investirati u kupovinu stana nego štedeti u banci.
(Glas javnosti/Blic)