Taj potez će zasigurno igrati značajnu ulogu u pomaganju jačanja energetske nezavisnosti Evrope. Uranijum, koji će biti dobijen kao nusproizvod iz metalne rude, koristiće se kao gorivo za nuklearne elektrane.
Iako je proizvodnja nuklearne energije ekološki čista, ona takođe vezuje Evropu u zavisnički odnos od stranih aktera. Čak 85% svetskog uranijuma proizvodi se u šest zemalja: Kazahstanu, Kanadi, Australiji, Namibiji, Nigeru i Rusiji, prenosi portal Ekapija.
Ulaganje od 20 mil EUR
Proizvodni proces omogućiće da se niske koncentracije prirodnog uranijuma koji se nalazi u lokalno iskopanoj rudi koriste kao nusproizvod. Terrafame ima već izgrađeno postrojenje za oporavak uranijuma i sada ga priprema za operativnu upotrebu. Ukupno će za lansiranje biti potrebno uložiti približno 20 mil EUR.
Nakon faze pokretanja, predviđa se da će postrojenje za oporavak raditi punim kapacitetom do 2026, proizvodeći približno 200 tona godišnje i zapošljavati oko 40 ljudi.
Ruda koju Terrafame iskopava u rudniku Sotkamo ima malu koncentraciju uranijuma, otprilike 17 mg/kg, kako je izvestila kompanija, a citirao World Nuclear News, prenosi TheMayor. Takve koncentracije takođe se nalaze u drugim delovima finskih stena, što znači da koncentracija nije visoka. Ruda s prosečnom koncentracijom uranijuma od najmanje 1000 mg/kg klasifikuje se kao ruda uranijuma.
Uranijum dobijen od strane Terrafamea biće transportovan u inostranstvo na dalju obradu, a potom će se koristiti u proizvodnji nuklearne energije.