Aleksandar Glišić iz sela Šume kod Topole još ostaje veran ovom voću, ali ako cena svežih plodova naredne godine ne bude bolja ističe da će biti prinuđen da poseče na hiljade stabala jabuka.
"Ako se nastavi ovakva još jedna godina, možemo da dovedemo bager i da ovo povadimo, pa da se vratimo na ratarenje ili stočarenje, situacija je poprilično nezavidna. Cena za prvu klasu koja se još ne prodaje je do 30 dinara, sa našom proizvodnjom koja dostiže 50 tona po hektaru ona taman pokriva troškove rada, hemije, đubriva, nafte i zarade nema", izjavio je Glišić za Rinu.
Ono što im dodatno otežava jeste što druge klase na tržištu nema, tako da su voćari prinuđeni da sve plodove koji ne zadovoljavaju kriterijume prve klase za izvoz, odbace u takozvane padalice i prodaju po veoma niskoj ceni.
"Padalica je pet dinara, taman pokriva troškove rada za njeno kupljenje, a troškove proizvodnje ne pokriva uopšte. Ona je ostala sitnija zbog suše, kalibar koji zahtevaju trgovci je oko 70 cantimetara u prečniku,. S obzirom da je manja od toga, ona ide u industrijsku preradu za sokove, baze, kašice. Neka ide za šta god, ali cena od pet dinara je preniska. Košta manje ili isto kao jedna žvakaća guma", naglašava Glišić za Blic.
BONUS VIDEO: Vesna Rivas ispričala psihoterapeutu šokantne detalje o svom životu…