Glas Javnosti

ISPLATI LI SE? Zbog čega je plastenička proizvodnja sve rizičnija?

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Klimatske promene pogađaju i povrtare koji proizvode u zaštićenom prostoru, odnosno plastenicima. Rizici su veliki, a zarada varira od sezone do sezone. Međutim, povrtarstvo u organskom režimu ima svoje kupce i nema problema sa prodajom. O tome je za Radio Novi Sad govorio povrtar iz Pivnica Mirko Vlček.

- Prinosi su bolji nego prošle godine, krompir, beli luk i šargarepa su lepo rodili. Radili smo i celer i cveklu. Zadovoljni smo prinosima. Za rukom nam nisu išle kupusnjače - kaže Vlček.
Na pitanje o uticaju oluja i naglih vremenskih promena na povrtarstvo, kolike su štete i kako nadoknaditi štetu, sagovornik Radio Novog Sada odgovara da je poslednje nevreme uništilo tri plastenika:

- S obzirom da je od 4.000- 5.000 EUR plastenika, on sebe otplati za dve do tri godine, pa je povrtarstvo u poslednje vreme postalo neisplativo, jer se ugovorene narudžbine ne mogu izvršiti.
Mirko Vlček je poznat i po organskoj proizvodnji i ovim poslom bavi se već 11 godina.
- Prve tri godine su bile neprofitabilne, tada smo se upoznavali sa proizvodnjom i ekpserimentisali, učili o tržištu. Tek nakon toga se može zaraditi, a danas se vidi napredak, imamo proširenu plasteničku proizvodnju i voćarstvo - kaže.
Dodaje da se bez problema prodaju organske jagode, maline, kruške, jabuke.


Glas javnosti/ R06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR