Glas Javnosti

EVROPA NEĆE SIROTINJU: Svakoj četvrtoj osobi u Srbiji 'besparica diše za vratom'!

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Srbija kao država sa velikim brojem stanovnika koji ne mogu da zadovolje ni osnovne životne potrebe, nije potrebna Evropskoj uniji kao dodatni teret, tvrdi saradnik Fondacije Centar za demokratiju Ivan Sekulović.

- U Srbiji danas svaka četvrta osoba živi u riziku od siromaštva, ali vlasti ne žele da sagledaju realnu socijalnu sliku društva i godinama odlažu uvođenje sistema socijalne karte ili slična rešenja- rekao je Sekulović.

U najnovijem Godišnjem izveštaju Evropske komisije (EK), u delu o Poglavlju 19 posvećenom socijalnoj politici i zapošljavanju kostatuje da Srbiji predstoji još mnogo posla, naglasio je on.

Sekulović, koji je bio član pregovaračke grupe za Poglavlje 19, rekao je da najviše treba da se uradi u oblasti radnog prava, ali i u politici zapošljavanja, unapređenju socijalnog dijaloga, bezbednosti i zaštiti na radu, socijalnoj zaštiti.

On je rekao da je "možda najteža situacija u inspekcijskim organima, jer je broj inspektora sve manji, umesto da se povećava". Uz to, kako je rekao, "pada stručni kapacitet u oblasti pripreme za Evropski socijalni fond, a to je potencijalni izvor bespovratnih sredstava za našu zemlju od čak 200 miliona evra godišnje".

Radno zakonodavstvo Srbije samo je delimično usaglašeno sa pravilima EU tako da Srbija treba da donese zakon o štrajku, nove zakone o radu i zaštiti zdravlja i bezbednosti na radu, da usaglasi Zakon o inspekcijama sa konvencijama Međunarodne organizacije rada, tvrdi Sekulović.

- Prema Akcionom planu, Zakon o radu treba uskladiti sa 14 direktiva, ali je u stvarnosti taj broj još veći. Izrada Akcionog plana je trajala četiri godine, a u međuvremenu su usvojene i neke nove direktive, poput one o ravnoteži između posla i privatnog života, koja nije obuhvaćena planom - naveo je Sekulović.

U tom kontekstu, kako je rekao, EU je 'pokretna meta', a slično tome, i Međunarodna organizacija rada stalno unapređuje svoje standarde, pa je tako prošle godine usvojena konvencija o nasilju i zlostavljanju na radu, a Srbija nije još ratifikovala ni sve relevantniju Međunarodnu konvenciju o zaštiti prava svih radnika migranata i članova njihovih porodica.

Prema njegovim rečima posebno će biti teško usaglasiti različite interese kada se bude pristipilo izmenama Zakona o radu. To je, kako je rekao, sistemski zakon u oblasti radnog prava koji će svakako morati da bude glavni predmet usklađivanja sa pravom EU.

(Glas javnosti/ Nezaisnost)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR