"Ali, to nije sve! Ako nazovete sada..." , nema ko nije čuo ili video ovakvu poruku s televizijskih ekrana poslednjih dvadesetak godina. Krenulo je tako s reklamama za Kosmodisk da vam "leđa budu zahvalna", a nastavilo s brendovima kao što su Top Shop, Dormeo, Walkmax, Delimano i drugim "inovativnim proizvodima koji čine život lakšim".
Iza svega je stajao Studio Moderna, slovenska kompanija nekad najbogatijeg slovenskog preduzetnika Sandija Češka, koja se sada nalazi pred bankrotom. Ali, to nije sve! Kompanija čiji se uspeh proučavao na Harvardu jer je u kratko vreme iz Slovenije postala lider direktne prodaje južne i srednje Evrope, prema rečima stečajnog upravnika u Hrvatskoj, nema baš nikakve šanse za nastavak poslovanja.
A sve je krenulo idealno. Agresivna kampanja na TV ekranima komercijalnih televizija u Hrvatskoj, koja je počela devedesetih godina, dovela je do toga da je hrvatska podružnica slovenske kompanije pre samo par godina imala preko 30 vlastitih prodavnica, preko 400 zaposlenih, 12 veleprodajnih partnera, nekoliko pozivnih centara, 4 webshopa te uhodanu prodaju putem kataloga.
Podružnice su se otvarale i bile uspešne i u drugim zemljama Evropske unije. U jednom trenutku bilo je ukupno oko osam hiljada zaposlenih, prihod je iznosio oko 500 miliona evra, a podružnice su otvarane u 20-ak zemalja. Brojali su gotovo 400 prodavnica.
Gotovo neverovatno zvuči da je ta kompanija, pre samo par godina, imala oko 300 sati zakupljenog TV prostora u raznim zemljama, što joj je otvaralo tržište od oko 317 miliona potencijalnih kupaca.
Sukob Ukrajine i Rusije bio je ključan
Pad je krenuo još 2014. godine s prvim sukobima u Ukrajini, kreditima preko Putinovih banaka, a ubrzao se tokom pandemije i na kraju zbog sankcija Rusiji. Prodavali su se brendovi kompanije, zaposleni su se bunili zbog neisplaćenih plata, a kupci zbog neisporuke već kupljene robe.
- Studio Moderna (Slovenija) i Studio Moderna - TV prodaja (Hrvatska) vlasnički su povezani. Njihov vlasnik je Studio Moderna HIBV iz Holandije. Stečajni postupci u Sloveniji i Hrvatskoj su odvojeni i vode se nezavinso jedan o drugome", kaže za Index Špela Turk, slovenska stečajna upravnica, koja vodi postupak za Studio Modernu iz te zemlje. Kako je dodala, u Evropi još postoji nekoliko povezanih kompanija koje su takođe u stečajnom postupku, i to u Srbiji Estoniji, Slovačkoj, Češkoj i Mađarskoj.
Dug kompanije u Hrvatskoj veći od 15 milijuna evra
Što se tiče stečaja kompanije u Hrvatskoj, iz stečajne mase pokušaće se namiriti 218 zaposlenih Studija Moderne, koji ukupno potražuju 781.615 evra za zaostale plate, Poreska uprava koja potražuje 159.286 evra, Ministarstvo finansija 587 hiljada evra, RTL Hrvatska 489 hiljada evra, HRT 201 hiljada evra, i mnogi drugi.
Ukupna dugovanja iznose više od 15 miliona evra, a imovina, iako do sada nije u potpunosti procenjena, neće biti dovoljna za isplatu svih dugova. Pokušali smo istražiti kako je sve krenulo prema dnu.
Sve je krenulo od Sandija Češka, koji je u aprilu 1992. godine s prijateljima osnovao kompaniju Studio Moderna. Uskoro su se dva događaja pokazala ključnima. Prvi je bila odluka da 1993. godine od Branka Stojanovića iz Novog Sada kupe prava na Kosmodisk, proizvod koji "čudesno otklanja boli u leđima". Proizvod se prodavao pod sloganom "Vaša leđa će vam biti zahvalna".
Pozivi stečajnom upravniku
- Pošto dužnik ne može da ispuni svoje dospele obaveze, a celokupna imovina dužnika je manja od postojećih obaveza dužnika, predlaže se obustavljanje predstečajnog postupka i postupanje po službenoj dužnosti kao da je podnet predlog za otvaranje stečajnog postupka. , navedeno je u rešenju za pokretanje stečajnog postupka koje je potpisao Dujmović.
U svom izveštaju stečajni upravnik ističe da je od otvaranja stečajnog postupka bilo bezbroj poziva, mejlova, zahteva, upita u vezi sa pravima potrošača od kupaca koji su platili, a nisu primili robu, do onih čija je roba odneta u garantni servis, a nije popravljen, onima koji su tražili povrat novca i bezbroj pitanja vezanih za prava radnika.
Poslednji direktor preko novog preduzeća želi imovinu u celini
Takođe, treba istaći da je procena vrednosti imovine u toku, ali s obzirom na obaveze dužnika, za koje se već zna da su znatno veće od njegove imovine, stečajni upravnik smatra da nastavak poslovanja nije moguć.
Menadžera je kontaktirala kompanija Rica Home iz Zagreba, osnovana 2018. godine, i izrazila nameru da otkupi sve proizvode u vlasništvu Studija Moderna, kao i da kupi najveći deo inventara i opreme. To preduzeće vodi, prema sudskom registru, Tetjana Smolko, poslednja direktorka Studija Moderna, koja je podnela i zahtev za predstečajnu nagodbu.
Glas javnosti/B06S