„Državni program pomoći registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima i građanima – poljoprivrednim proizvođačima za otklanjanje posledica požara odnosi se na otklanjanje posledica dejstva požara na područjima koja su uništena ili oštećena usled dejstva požara u junu i julu 2025. godine“, precizira se uredbom.
Mere utvrđene ovim programom sprovode se na delu teritorije Srbije, u jedinicama lokalne samouprave obuhvaćenim Odlukom o proglašenju elementarne nepogode i to u gradovima: Prokuplje, Kruševac, Čačak, Kragujevac i Bor i opštinama: Bojnik, Lebane, Ivanjica, Aleksinac, Rača, Knić, Žitorađa, Blace, Kuršumlija, Golubac i Mionica.
U uredbi se podseća da se, u toku juna i jula 2025. godine područje Srbije i većeg dela Balkanskog poluostrva nalazilo pod uticajem vrele i nestabilne vazdušne mase.
„Tokom juna, a posebno u periodu između 7. i 9. jula 2025. godine, zabeležene su ekstremno visoke temperature praćene udarima vetra orkanske jačine koje su pogodovale nastanku, širenju i razbuktavanju požara velikih razmera“, stoji u uredbi.
Kako se navodi, procenjuje se da je šteta koju su pretrpela poljoprivredna gazdinstva na teritoriji pomenutih opština značajna i ogleda se u štetnim dejstvima:
– na usevima i zasadima na poljoprivrednom zemljištu,
– u gubitku grla domaćih životinja, uključujući i košnice pčela,
– u delimičnom ili potpunom uništenju poljoprivredne mehanizacije i opreme.
Pomoć poljoprivrednim gazdinstvima, realizovaće se, kako se navodi – dodelom bespovratnih novčanih sredstava i dodelom pomoći u naturi, radi otklanjanja posledica požara.
„Poljoprivredno gazdinstvo može ostvariti pravo na bespovratnu novčanu pomoć u maksimalnom iznosu do 1,5 miliona dinara“, navodi se u uredbi.
Bespovratna novčana pomoć dodeljuje se jednokratno.
Pravo na dodelu bespovratne novčane pomoći, u skladu sa ovim programom, ima poljoprivredno gazdinstvo, pod uslovom:
1) da je delimično ili potpuno uništena poljoprivredna mehanizacija i oprema, koja se nalazi u njegovom vlasništvu;
2) da je nastala šteta neposredna posledica požara u junu i julu 2025. godine;
3) da je šteta prijavljena u skladu sa Zakonom;
4) da nije ostvarilo pravo na bespovratnu pomoć za istu namenu od ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede, drugih državnih organa, jedinice lokalne samouprave ili od drugih domaćih ili stranih donatora.
Poljoprivredno gazdinstvo može da ostvari pomoć u naturi, „u vidu dodele određenih materijalnih dobara za štetu nastalu na usevima i zasadima na poljoprivrednom zemljištu, odnosno za gubitak grla domaćih životinja, uključujući i košnice pčela“.
Pomoć u naturi, u skladu sa ovim programom, poljoprivredno gazdinstvo može dobiti pod uslovom:
1) da je nastupila potpuna ili delimična šteta na usevima i zasadima na poljoprivrednom zemljištu ili gubitak grla domaćih životinja, u njegovom vlasništvu;
2) da je nastala šteta neposredna posledica požara u junu i julu 2025. godine;
3) da je šteta prijavljena u skladu sa Zakonom;
4) da nije ostvarilo pomoć u novcu ili u naturi za istu namenu od ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede, drugih državnih organa, jedinice lokalne samouprave ili od drugih domaćih ili stranih donatora.
„Pomoć u naturi obezbeđuje se iz donatorskih sredstava“, ističe se u uredbi.
Donatorske ugovore sa donatorima materijalnih dobara, predviđeno je – zaključuje Ministarstvo poljoprivrede.
Mogu i drugi organi državne uprave da zaključuju donatorske ugovore, s tim što su dužni da ugovore čiji je predmet donacija poljoprivrednom gazdinstvu „bez odlaganja dostave Ministarstvu za javna ulaganja, odnosno Radnoj grupi“.
Predviđeno je da lokalne samoupave donesu rešenje o dodeli novčane pomoći, odnosno pomoći u naturi a na osnovu predloga radne grupe.
Novac isplaćuje Ministarstvo za javna ulaganja, po prijemu konačnog rešenja.
Pomoć u naturi dodeljuje Ministarstvo poljoprivrede, takođe po prijemu konačnih rešenja.
Država je, navodi se u uredbi, u ovu svrhu u budžetu obezbedila 80 miliona dinara.
Glas Javnosti/ N07S