Nakon što je narodna poslanica Stranke slobode i pravde Jelena Milošević uputila javno pitanje Ministarstvu rudarstva i energetike ko i šta kopa u Nišavskom okrugu, iz Ministartva su joj odgovorili da nikakvog "kopanja" nema i da to što neko istražuje ne znači da će do "kopanja" doći. Potvrđuju da se u Nišavskom okrugu rade geološka istraživanja mineralnih sirovina bakra i zlata na tri polja i to u opštinama Niška Banja, Ražanj i Svrljig.
Informacije da se u Nišavskom okrugu rade ili planiraju rudarska istraživanja navele su poslanicu Jelenu Milošević da ministarki rudarstva i energetike Dubravki Đedović Handanović uputi zahtev i poslaničko pitanje na tu temu.
Iz Ministarstva odgovaraju Miloševićevoj da ne širi paniku i da nema "kopanja".
Nikakvog „kopanja” nema, to što neko istražuje ne znači da će do „kopanja” i doći, kako uvredljivo nazivate rudarski posao, a zašta bi trebalo da Vas je sramota jer vređate preko 100.000 ljudi koji od rudarske struke žive - navodi se u saopštenju Ministarstva.
Kažu da se u Nišavskom okrugu rade "primenjena geološka istraživanja na tri istražna polja i to na istraživanju metaličnih mineralnih sirovina bakra i zlata".
Ova istraživanja se vrše na teritoriji sledećih opština: Niška Banja, Ražanj i Svrljig. Kada govorimo o eksploataciji mineralnih sirovina, ona je u ovom okrugu veoma malo zastupljena. Postoji odobrenje za podzemnu eksploataciju uglja u sklopu JP za PEU - rudnik Aleksinac, ali od novembra 1989. godine ona se ne sprovodi. U ovom okrugu postoje tri odobrenja za eksploataciju nemetaličnih mineralnih sirovina - dva odobrenja za eksploataciju krečnjaka i jedno odobrenje za eksploataciju kalcita kao industrijske sirovine. Odobrena eksploataciona polja se nalaze na teritoriji sledećih opština: Niš, Gadžin Han i Ražanj - stoji u odgovoru Ministarstva.
Napominju i da je rudarstvo je bazna grana koja obezbeđuje sirovine na kojima se zasniva građevinska industrija, metalska industrija, hemijska i farmaceutska industrija, dok se zahvaljujući geološkim istraživanjima pronalaze, između ostalog izvorišta vode bez koje nema života na zemlji.
Početkom 2023. godine, prema podacima koje je tada Ministarstvo dostavilo Južnim vestima, zlato se tražilo na više od 30 lokacija u Srbij, među kojima je desetak na jugu zemlje i to i kod Kuršumlije, Ražnja, Prokuplja, Blaca, Aleksinca, Bosilegrada i Trgovišta, Medveđe, Pirota i Bele Palanke.
Glas javnosti/Južne vesti