ECB je u više navrata izražavala zabrinutost u vezi sa upravljanjem kreditnim rizikom Dojče banke i njenim metodama procene rizika.
Dojče bank je na kraju izdao dva upozorenja investitorima da će rezerve za loše kredite u 2024. biti veće od prvobitno procenjenih 1,5 milijardi evra.
Izjavila je rezervisanja od 1,8 milijardi evra za 2024, što je 22 odsto više u odnosu na 2023, i navela je u svom godišnjem izveštaju u januaru da očekuje samo „delimičnu stabilizaciju“ gubitaka po kreditima u 2025. Do kraja 2024. najveća nemačka banka je rezervisala 5,7 milijardi evra za potencijalne gubitke od ukupnog portfelja od ukupno 5 milijardi evra.
Dojče bank je takođe najavio, usred upozorenja o lošim kreditima, da će njen glavni direktor za rizike, Olivije Vinjeron, napustiti svoju funkciju nakon samo jednog trogodišnjeg mandata u banci. Planirano je da ode u maju, kada mu ističe ugovor.
Zabrinutost ECB proširila se na njen nadzor nad finansijskim operacijama banke koje uključuju leveridž, koji datiraju još od 2020. godine, kada je Deutsche odbio zahtev za smanjenje svojih aktivnosti nakon revizije kredita sa leveridžom na nivou celog sektora.
Drugi izvor je rekao da je ECB dovela u pitanje interna očekivanja Dojče bank za gubitke po kreditima u 2024. godini, koji su tada iznosili 1,5 milijardi evra, sugerišući da bi realnija cifra bila bliža 2,5 milijardi evra.
Dojče banka je odbila zahtev uz obrazloženje da njen revizor neće prihvatiti tako visok nivo rezervisanja, jer bi poreski organi osporili odluku jer bi to umanjilo profit banke, a time i njen poreski račun.
Drugi izvor je za FT rekao da je ECB prvobitno signalizirala Dojče banci da bi potencijalno mogla povećati pojedinačni dodatni kapital banke - njen takozvani zahtjev za Stub 2 - značajno više od povećanja od 25 baznih poena koje je na kraju nametnula, zbog zabrinutosti za upravljanje rizikom banke.
Nemačka banka je uspešno lobirala da ograniči to povećanje, dodao je izvor.
Treći informisani izvor je rekao da se razlika u stavovima između banke i ECB vremenom smanjila.
Dojče je za FT rekao da je u „kontinuiranom i konstruktivnom dijalogu sa našim regulatorima”, dodajući da su teme razgovora uključivale „upravljanje rizikom i pristup rezervisanju, i da naravno uzimamo u obzir njihove povratne informacije”.
Banka je saopštila da je to "uobičajen poslovni proces u čitavoj industriji" i da se „oseća samopouzdanjem“ u svoje metode i odredbe upravljanja rizikom, što su potvrdili njeni revizori.
Glas javnosti/B06S