Glas Javnosti

DERU GRAĐANE, 'NAPLAĆUJU I ULAZ': Imamo najviše provizije u Evropi, pala prva tužba, a banka posle 24 sata povećala naknadu za održavanje računa

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Svako "dobar dan" u banci svaki građanin Srbije mora da plati. Jedan građanin koji nije hteo da dozvoli da se "banka igra s njegovim parama" odlučio je da presavije tabak i tuži banku zbog visoke priovizije.

Da sve ispadne daleko bizarnije, na samom kraju, potrudila se "Adiko banka, koja je posle nepunih 24 sata od ove tužbe obavestila pravne klijente, da povećava naknadu za održavanje računa, kao i minimalnu naknadu za puštanje naloga. Ta naknada se izražava u procentima.

Udruženje potrošača "Efektiva", beleži da je puštena prva tužba protiv banke za utvrđivanje sticanja bez osnova.

Klijentkinja je tužila Adiko banku, jer su joj za dve pojedinačne uplate naplaćene različite provizije. Za iznos od oko 6,98 miliona dinara banka joj je računala naknadu od oko 8.000 dinara, a za sumu od 698.000 dinara - proviziju od 1.395 dinara.

Udruženje "Efektiva" namerava da tužbom dokaže da banke nemaju pravo da naplaćuju proviziju za uplatu novca na šalteru banke u različitim iznosima.

- Za dve potpuno iste radnje, iste usluge, naplaćena su dva različita iznosa provizije, iz čega proizilazi da visina zavisi od visine transakcije, pa se kod veće transakcije naplaćuje viši iznos - piše u obrazloženju tužbe. - Tuženi nije objasnio na osnovu čega naplaćuje taj trošak niti opravdanost troškova.

Neosnovano bogaćenje ili sve po zakonu

Kako u "Efektivi" smatraju, radi se o neosnovanom bogaćenju banke, jer je posao za obe uplate bio identičan, pa nema razloga da visina provizije zavisi isključivo od visine iznosa koji je uplaćen. A za poslednju deceniju, ovaj namet je poskupeo od pet do deset puta i iznosi od 0,6 do dva odsto uplate.

Narodna banka Srbije (NBS) tvrdi da je u skladu sa ustavnim načelima slobodnog tržišta pružalac određenih usluga slobodan u utvrđivanju cene svojih usluga, koje se zato ne mogu ograničavati propisima, osim u slučaju da je drugačije izričito utvrđeno zakonom.
Ne propisujemo i ne utvrđujemo visinu naknada, niti kriterijume za njihovo formiranje, već propisima iz svoje nadležnosti utvrđujemo obavezu pružalaca da na zakonit način ugovaraju i da na jasan, razumljiv i transparentan način informišu korisnike o naknadama koje im naplaćuju za pružene usluge, saopštavaju u NBS.

Banke naplaćuju proviziju u zavisnosti od visine uplate, a uporedne podatke naknada svih banaka Narodna banka Srbije od prošle godine objavljuje na sajtu. Ta usluga košta od 45 do čak 250 dinara, dok su maksimalne naknade, bez obzira na iznos koji se prebacuje, od 5.000 do čak 15.000 dinara. Ukoliko je provizija za neku uplatu manja od minimalne naknade, biće naplaćen zagarantovani minimalni iznos.

U Banci Poštanske štedionice naknada je 45 dinara, u MTS banci - 0,60 odsto, minimalnih 50 dinara. U Komercijalnoj je od 90 do 6.000, Rajfajzen od 80 do 8.000, a Mirabank naplaćuje od 250 do 15.000. dinara. Pojedine finansijske ustanove naplaćuju čak i uplate unutar kuće. Primer je Adiko banka, gde se i za interne prenose plaća pola procenta, a najmanje 60 dinara, ali i Prokredit, Aik i Ekspobanka.

(Glas javnosti)

 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR