Glas Javnosti

MMF: U SRBIJI UGROŽENO 160.000 RADNIH MESTA

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

U Srbiji bi, ukoliko izostanu ekonomske mere, moglo da se ugasi između 140 i 160 hiljada radnih mesta, upozorio je Međunarodni monetarni fond (MMF) u najnovijoj analizi nakon četvrte revizije aranžmana sa našom zemljom.

Kao posebno osetljivi sektori označeni su industrija mašina i opreme maloprodaja, veleporodaja, transport i ugostiteljstvo, uz napomenu da je nekoliko monetarnih i fiskalnih mera, koje su preduzele srpske vlasti, ublažilo uticaj krize. Smanjenje kamatne stope, državne garancije za kredite malim i srednjim preduzećima i subvencionisani zajmovi Fonda za razvoj, kratkoročno su smanjili troškove kamata.

Navedeno je, takodje, da bi odobravanje novih zajmova moglo da utiče na sposobnost preduzeća da plaćaju kamate u periodu kada se one ponovo normalizuju. Ipak, i pored dobrih bilansa u preduzećima zadnjih godina, treba imati na umu da pandemija može da poveća nezaposlenost.  MMF napominje da je od 100 do 120 hiljada radnika u Srbiji zaposleno u firmama koje imaju probleme sa plaćanjem kamata i likvidnošću.

Rizična dugovanja preduzeća bi takođe mogla da budu u porastu i to za preko 40 odsto do kraja 2020. godine, ako se ne preduzmu mere za ublažavanje tog stanja. Ukupni godišnji prihodi preduzeća trebalo bi da ove godine porastu sa 23 na 33 procenta.  Sektori kao što su komunalne usluge, ugostiteljstvo i građevinarstvo imaju velike koristi od pomoći države.

U oblastima poput obrazovanja, proizvodnje hrane i pića, očekuje se više koristi od fiskalne politike, a u transportu, rudarstvu i telekomunikacijama zarada na uloženi kapital bila je 10 odsto veća.

Što se tiče nivoa zaduženosti, čini se da su srpske kompanije uglavnom pod manjim opterećenjem od firmi u sličnim zemljama i da su imala značajnu korist i od velikih priliva stranih direktnih investicija i zadržane dobiti kao izvora finansiranja poslednjih godina.

U sektorima rudarstva, građevinarstva, veleprodaje i maloprodaje prosečni EBIT (profit pre plaćanja taksi i poreza) pokrivao je troškove kamata 6 do 9 puta krajem 2019.

Međutim, oko 15 odsto firmi pretrpelo je gubitke tokom 2018. i 2019, u sektorima građevnine, mašina i opreme, a MMF-a naglašava da su te „zombi firme“ držale oko 20 procenata ukupnog duga svih preduzeća koja su ušla u njihovu analizu.

(Glas javnosti/ Nova ekonomija)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR