Glas Javnosti

Cene junetine i dalje ostaju visoke

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Broj goveda u EU pada petu godinu zaredom, a kupci će se zbog niže cene sve više okretati živinskom mesu.

Cene govedine će i dalje biti visoke, jer se očekuje dalji pad brojnosti stada, a to znači da će biti manji broj zaklanih grla.

Stočari u Evropskoj uniji su u sve nezavidnijoj situaciji. Broj goveda pada petu godinu zaredom, a razlog su visoki troškovi proizvodnje, pad cene mleka, kao i novi propisi koji otežavaju opstanak farmi koje se bave uzgojem mlečnih krava ili tovljenika.


U poslednjem izveštaju Evropska komisija procenjuje da će se ovakav trend nastaviti i sledeće godine. Iako je zabeležen oporavak izvoza goveda, posebno u Tursku u 2022., analitičari očekuju da će u budućnosti zakonodavstvo EU o dobrobiti i transportu živih životinja značajno ograničiti izvoz žive stoke. Cene govedine će i dalje biti visoke, jer se očekuje nastavak smanjenja stada. EK procenjuje da će proizvodnja govedine u 2023. pasti petu godinu zaredom. U prvoj polovini ove godine broj zaklanih grla već je smanjen za 3,8 odsto, a za celu godinu se očekuje pad od gotovo dva procenta, piše Agroklub.

Relativno visoke cene junećeg mesa ograničavaju maloprodaju i ugostiteljsku ponudu ali i ograničavaju uvoz – posebno visokokvalitetne junetine. Stočari će se i u budućnosti suočavati s visokim troškovima proizvodnje, a posebno s previsokim cenama stočne hrane, što će negativno uticati  na profitabilnost. Kupci će se više okretati živinskom mesu zbog nižih cena. Još jedan od negativnih faktora jeste i suša koja ograničava dostupnost hrane za stoku. Najveće smanjenje brojnosti, posebno mlečnih grla, očekuje se u Francuskoj, Španiji i Portugalu.


Glas javnosti/P02S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR