Glas Javnosti


Cena kafe vrtoglavo raste: Hrvati traže ukidanje poreza na omiljeni napitak

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Podaci govore da je od početka godine arabika na svetskom tržištu poskupela 25 odsto, a robusta deset procenata, dok su u poslednjih godinu dana cene više za 120, odnosno 90 odsto.

Neizvesnost na ovom tržištu izazvali su inflacija, klimatske promene i slabiji rod, a vodeći svetski proizvođači su zbog svega već dva puta ove godine podigli cenu kafe. Značajnija povećanja najavljuju se i dalje. Sve to ima veliki uticaj na potrošače u Hrvatskoj jer oni u proseku piju najmanje dve šoljice kafe dnevno, piše portal „Poslovni”, koji je na ovu temu tražio i mišljenje ekonomskih stručnjaka. 


Prema rečima Damira Novotnija, na ovom tržištu je cena kafe vrlo važna jer su zemlja u kojoj se, kao i u ostatku Evrope, pa i u Srbiji, pije dosta kafe. On navodi primer Italije, u kojoj se država odrekla dela poreza kako bi se sprečila poskupljenja ovog proizvoda. Prosečna cena kafe je u martu u susednoj Hrvatskoj bila 2,14 evra, a ova zemlja ima i poseban porez na kafu pa je opterećenje na cenu i do 30 odsto. Zato se pominje više inicijativa o ukidanju ovog nameta. Analitičari kažu da je u to teško poverovati jer se države ne odriču lako ovog prihoda, posebno što su oni visoki, a nije reč o osnovnim životnim namirnicama, nego o čistom uživanju i ritualu, piše portal „Poslovni”.

Inače, prema najnovijim podacima, cena kafe raste u svetu za krajnje potrošače jer je njeno uzgajanje otežano usled klimatskih promena, ali i zbog nepovoljnih tržišnih uslova po male uzgajivače, koji su temelj proizvodnje ove biljke. Klimatske promene utiču na prinose kafe i rast cene, što izaziva zabrinutost kod potrošača i proizvođača. Regenerativna poljoprivreda i tehnike poput kompostiranja mogu da pomognu u smanjenju troškova i poboljšanju kvaliteta, navode stručnjaci.

Potrošači mogu da pomognu kupovinom sertifikovanih i održivih sorti kafe i podržavanjem proizvođača koji vode računa o ekologiji, prenose svetski mediji. Predsednik italijanske kompanije za preradu kafe Andrea Ili rekao je da su trenutne visoke cene kafe posledica prošlogodišnjih suša u Vijetnamu i Brazilu, koje je izazvao El Ninjo.

 
Klimatske promene ojačale su uticaj El Ninja i proširile ga, čak i na atlantske lokacije poput Brazila. To je dovelo do većih suša, koje su smanjile prinose i povećale cenu zelene kafe koja ide u pržionice za gotovo 55 odsto. Stručnjaci kažu da ni uzgajivači kafe nisu zadovoljni tako visokom cenom, jer kažu da je neodrživa. Potrošnja će pasti, a cena će se potom srušiti. Pošto se planeta i dalje zagreva, procenjuje se da će do 2050. godine upola manje zemljišta biti pogodno za uzgajanje kafe, a uzgajivači će morati da se presele na veću nadmorsku visinu, navodi se u izveštajima.





Glas javnosti/ P02S

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR