Klimatske promene utiču na prinose kafe i rast cena, što izaziva zabrinutost kod potrošača i proizvođača.
Regenerativna poljoprivreda i tehnike poput kompostiranja mogu pomoći u smanjenju troškova i poboljšanju kvaliteta, kažu stručnjaci. Potrošači mogu pomoći kupovinom sertifikovanih i održivih sorti kafe i podržavanjem proizvođača koji brinu o životnoj sredini.
Andrea Ili, predsednik italijanske kompanije za preradu kafe Ili, rekao je da su trenutne visoke cene kafe posledica prošlogodišnjih suša u Vijetnamu i Brazilu izazvanih El Ninjom, okeanskom strujom koja se kreće napred-nazad preko južnog Tihog okeana.
Klimatske promene su ojačale uticaj El Ninja i proširile ga, čak i na atlantske lokacije poput Brazila. To je dovelo do jačih suša, koje su smanjile prinose i povećale cenu zelenih zrna kafe koja idu pržionicama za skoro 55 procenata.
- Ni proizvođači kafe nisu zadovoljni tako visokom cenom, jer kažu da je to neodrživo. Potrošnja će pasti, a onda će cena propasti - rekao je Ili.
Tokom perioda veće potražnje, proizvođači pokušavaju da iskoriste trenutak sadnjom više drveća, povećavajući proizvodnju.
- Zatim, godinu dana kasnije, tržište je preplavljeno kafom, a cene padaju kao stena. To je tipičan trend. Nastavljamo da pravimo iste greške - rekao je Ili. Kako se planeta nastavlja zagrevati, procenjuje se da će do 2050. godine upola manje zemljišta biti pogodno za uzgoj kafe, a proizvođači će morati da se presele na veće nadmorske visine.
Istovremeno, bolesti poput rđe lista kafe, gljivice koja je desetkovala biljku širom sveta, nastaviće da se šire. Kafu uzgaja velika grupa malih poljoprivrednika u 70 zemalja širom južne hemisfere, a 95 odsto od 12,5 miliona farmi kafe je manje od pet hektara.
60 odsto svetske kafe dolazi sa malih farmi, a samo u Vijetnamu i Brazilu, gde su veće farme češće, poljoprivrednici zarađuju dovoljno da se izvuku iz siromaštva, piše Srna.
Glas javnosti /D04S