U utorak se povukao na čak 90.702,27 dolara, pre nego što se danas popeo na oko 95.600 dolara.
Jedan od razloga za pad bio je taj što su investitori unovčili neviđeno visoku cenu bitkoina, povećavajući ponudu bitkoina. „Dugoročni vlasnici počeli su da distribuiraju značajne količine bitkoina u nedavnom porastu“, napisao je Andre Dragoš, šef istraživanja za Evropu u firmi za upravljanje imovinom fokusiranom na kriptovalute, u istraživačkoj belešci podeljenoj u ponedeljak.
Ali postoje fundamentalniji razlozi zašto neki stratezi nisu sigurni da bitkoin može prikupiti dovoljno vuče da dostigne šestocifrenu prekretnicu.
Marka od 100.000 dolara "čini se kao da je postala velika prepreka za dalje dobitke", rekao je Dejvid Morison, viši tržišni analitičar u brokerskoj kući Trade Nation, za CNBC.
U stvari, nedavni porast bitkoina mogao bi investitorima dati lažni osećaj sigurnosti, kaže Džordž Miling-Stenli, glavni strateg za zlato u State Street Global Advisors.
„Bitkoin, čist i jednostavan, predstavlja povratnu igru“, rekao je Miling-Stenli, sugerišući da investitori ulažu u bitkoin da bi ostvarili kapitalnu dobit, a ne zato što vide vrednost ili korist u kriptovaluti.
Lansiranje opcija na promptne fondove kojima se trguje na berzi prošle nedelje možda ima neke veze sa tim. Opcije omogućavaju investitorima da ulože manje novca kako bi se kladili na kretanje cene bitkoina, umesto da kupuju deo samog bitkoina.
Zaista, izvršni direktor Galaki Digitala Mike Novogratz, dugogodišnji kripto investitor, rekao je za CNBC da je „kripto zajednica potresena do škrga, tako da će doći do korekcije“.
Međutim, ispravka ne bi trebalo da bude trajnije prirode. I ako se ostvari samo delić obećanja novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa kripto industriji, nivo cene od 100.000 dolara možda neće biti plafon, već samo još jedna prečka koju bitkoin prelazi na svom slavljeničkom uzlaznom usponu.
Glas javnosti/B06S