Vremenski uslovi su ove zime pogodovali pčelama, a obećavajući je i početak sezone. U nižim krajevima je počela da cveta šljiva, ima dosta maslačka, a vredni insekti su u odličnoj "kondiciji".
- Na planeti danas nema države u kojoj se bagremov med otkupljuje za 7,1 evro po kilogramu - kaže predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije dr Rodoljub Živadinović, a prenose Novosti.
- Osim što pčelari Srbije imaju zaista jednu od najboljih cena u istoriji, oni po kvalitetu bagremovog meda nemaju ozbiljnu konkurenciju u čitavom svetu! Nisu, međutim, konkurentni na svetskom tržištu kad su druge vrste meda u pitanju, ali bagremovog bismo mogli da izvezemo koliko god da proizvedemo - dodao je on.
Živadinović je na tribini o klimatskim promenama u Valjevu podsetio da je pogon za prikupljanje i plasman meda u Rači otvoren da bi se i u Srbiji postigla realna tržišna cena, kakva je u inostranstvu, ali i da bi se pčelarima garantovala isplata otkupljenog meda, jer se ne prodaje kupcu dok ne plati, ili ne položi bankarsku garanciju.
- Nadamo se da će proleće biti berićetno za pčele - kaže pčelar Saša Krstivojević, iz Krčmara kod Mionice.
- Zbog kiše i snega ima dosta vlage, pa ako su vlasnici pčele tokom zime dobro prihranjivali i lečili, one bi sada trebalo da su optimalno spremne da prikupljaju polen.
Prema podacima, ranije je najveću otkupnu cenu imala Mađarska, a sada Srbija.