Glas Javnosti

Bez čekanja u redu: Raste broj građana koji plaćaju elektronski

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Ove godine porastao za 9 odsto

Broj građana Srbije koji plaćaju elektronski raste i on je sa prošlogodišnjih 54 odsto ove godine porastao na 63 odsto, rečeno je danas na panelu Tranzicija i novi trendovi, navike i značaj održanom u okviru 24. Beogradskog ekonomskog foruma.

Ovi podaci rezultat su istraživanja NALED-a koje je takođe pokazalo da je 90 odsto građana koji plaćaju elektronski zadovoljno oblicima i dostupnošću transakcija.

Na panelu se razgovaralo o tome kako zemlja prelazi na transparentan sistem finansijskih transakcija uz podsticanje fer konkurencije, kako da se minimizira siva ekonomija, a istovremeno izjednače uslovi za poslovanje, kao i kako da se podstakne ekonomski razvoj, povećaju javni prihodi i poboljša kvalitet usluga.

Ukazano je na veliki značaj projekata namenjenih bezgotovinskom plaćanju kao što je Inicijativa Bolji način, koja se u poslednje dve godine u sprovodi u saradnji više organizacija sa Ministarstvom finansija.

Potpredsednica i generalni direktor za Jugoistočnu Evropu VISA Ana Drašković je iznela podatke prema kojima je Skandinavija evropski lider u elektronskom plaćanju. 


"Tako 99 odsto građana u Švedskoj ima debitnu platnu karticu, a u Finskoj se recimo samo tri do četiri odsto transakcija obavlja u gotovini. Kod nas ima još dosta prostora za napredak a važno je reći da u našoj zemlji 85 odsto građana svakodnevno koristi internet a to se preliva i na način plaćanja", rekla je ona.

Dodala je da se jednom pređe na digitalni način plaćanja, na njemu se i ostaje.

Govoreći o situaciji u privredi, kada je reč o digitalnom plaćanju profesor FEFA fakulteta Goran Pitić je kao najveće prepreke promeni navika i većoj primeni digitalnog načina, naveo finansijske prepreke, odnosno troškove nabavke digitalne infrastrukture kao i održavanje ove infrastrukture.

Istakao je da postoji i osećanje nesigurnosti zbog mogućnsoti hakovanja podataka i ocenio da bi trebalo više da se radi na edukaciji privrednih subjekata u ovoj oblasti i na razbijanju strahova od novih tehnologija.

Glas javnosti U01S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR