Ovo će biti prvi put da Italija ugosti America’s Cup, uprkos tome što je italijanski tim Luna Rossa Prada Pirelli godinama nastupao kao jedan od najozbiljnijih izazivača. Premijerka Giorgia Meloni saopštila je da će Napulj biti domaćin, nakon što je utvrđeno da Barselona, u kojoj se prethodni put održalo takmičenje, nema kapacitete da ga ponovo ugosti. Tim Emirates Team New Zealand, branilac trofeja, odbacio je i opciju matične luke u Aucklandu, koji je bio domaćin 2000. i 2021. godine. „Izbor Italije ispunjava nas ponosom — to je čast za identitet naše nacije i potvrda koliko je more važno za Italiju“, rekla je premijerka Meloni juče prilikom objave. „More je naša istorija, identitet i kultura, ali i nezamenjiv stub naše ekonomije.“
Postoji nešto poetsko u tome što zemlja u obliku čizme konačno postaje domaćin najelitnijeg svetskog takmičenja u jedrenju. Za naciju čiji je identitet vekovima vezan za pomorsku moć — još od doba Rimskog carstva — gotovo je apsurdno da Italija do sada nikada nije bila domaćin America’s Cupa. Đenova, Venecija, Amalfi, Trst — to su gradovi u kojima je pomorska istorija urezana u so i kamen obale.
Italija se već dugo oslanja na umetnost i gastronomiju kao glavne izvore svoje globalne moći kroz kulturu. Ali ovim potezom pozicionira se i kao ozbiljan ekonomski i ekološki akter na moru. Predviđeni prihod od 700 miliona dolara za Napulj i okolinu nije sitnica — to je ekonomska injekcija za jug Italije, koji često ostaje u senci milanske efikasnosti i rimske birokratije.
Ima ironije u tome što trka koju su osnovali britanski aristokrati, a nastavili milijarderi s drugog kraja sveta, sada dolazi u grad svetaca, grafita i buke — ali možda je baš to ono što je čini savršenom. Napulj ne teži savršenstvu — on živi od strasti. A ako je America’s Cup ponekad delovao kao hladna trka karbonskih vlakana i tajkuna, možda će Italija vratiti dušu u tu priču.
Glas Javnosti/ B06S