Ako je sudeći po pojedinim, ne baš optimističkim, analitičarima zlato bi tekuću deceniju moglo da završi i na 7.000 dolara za finu uncu. Iz te katastrofične perspektive za smirivanje globalnih tenzija i tehnoloških i trgovinskih ratova, trenutna rekordna cena od 3.080 dolara, deluje kao vrlo povoljna.
Tu kotu na berzama je danas probila cena na spot tržištu, došavši i do 3.086 dolara sa na terminskoj berzi i preko 3.092 dolara.
- Zlatu trenutno sve ide u prilog, i američka trgovinska i fiskalna politika i geopolitika i usporavanje rasta - tumači ovaj skok cene Kajl Roda iz Capital.com a prenosi Lidermedia.hr.
Investitori i ljudi sa slobodnim kešom tradicionalno kupuju zlato kako bi zaštitili vrednost imovine u vremenima pojačane političke i ekonomske nestabilnosti i kako i parirali padu kamatnih stopa koje obaraju i profite na hartije od vrednosti sa fiksnim prihodom.
U aktuelnim geopolitičkim okolnostima, zlato je samo u poslednjih godinu dana poskupelo više 36%, podaci su Svetskog saveta za zlato (WGC).
pixabay
Da je reč o begu investitora u sigurno a nekom razvoju situacije na tržištu plemenitih metala pokazuju i kretanja cene srebra, koja je u petak bila stabilna na 34,41 dolara po unci, dok je platina pojeftinila za 0,1% na 985,34 dolara, a paladijum poskupeo za 0,5%, na 980,14 dolara.
Cena zlatu svakako neće skoro padati jer, prognozirali su u WGC u januaru, centralne banke će nastaviti da ga kupuju. Kina, najveći svetski kupac, je u februaru kupovala zlato četvrti mesec zaredom.
To je potaklo i Siti riserč da pre nekoliko dana podigne prognozu cene zlata za naredna tri meseca na 3.200 dolara po unci, a ranija je bila samo 3.000 dolara, kao i na 3.500 do kraja godine, što je cena koju Banka Amerike vidi možđda 2026. godine.
S takvom dinamikom ni dugoročna prognoza Londonskog udruženja trgovaca plemenitim metalima (LBMA) da će kota za zlato biti podignuta 7.000 dolara do 2030. godine, ne izgleda nestvarno.
Glas javnosti /D03S