Međutim, ministar poljoprivrede Dragan Glamočić tvrdi da mlekare imaju zalihe mleka te da je zbog toga obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz mleka, proizvoda od mleka i proizvoda od palminog ulja
U Srbiji ukupan broj goveda u 2024. godini manji je za 3,7 odsto nego u prethodnoj, podaci su Republičkog zavoda za statistiku. Ona se najviše gaje u Regionu Šumadije i Zapadne Srbije, a ukupno ih u Srbiji ima 698.605.
Ipak, zalihe mleka su povećane kaže ministar poljoprivrede Dragan Glamočić. On je izjavio da je zbog toga obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz mleka, proizvoda od mleka i proizvoda od palminog ulja, koji zamenjuju mleko.
„Imajući u vidu da su mlekare opterećene istorijskim lagerima zbog povećanog uvoza, povećane proizvodnje i smanjene potrošnje, Ministarstvo je zaustavilo izdavanje uvoznih dozvola za mleko, mlečne proizvode, kao i za proizvode na bazi palminog ulja koji zamenjuju mleko“, rekao je Glamočić.
On je razgovarao sa predstavnicima najznačajnijih mlekara u Srbiji, među kojima su i Mlekara Imlek, Mlekara Ub, Somboled, Šabac, Meggle, Mlekara Lazar i Milk house. Glamočić je obavezao sve mlekare da dostave podatke o trenutnim zalihama, u cilju zajedničkog definisanja mera za smanjenje viškova, bez narušavanja stabilnosti tržišta.
Mlekari kažu da zaliha nema
Nezadovoljni cenom mleka, a u znak podrške studentima mlekari su krajem januara blokirali puteve.
Predsednik Udruženja proizvođača mleka centralne Srbije Milija Plamarević rekao za FoNet da su ta on i Udruženje proizvođača mleka iz Mačve zahtevali od Vlade i Uprave za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivede, šumarstva i vodoprivrede „da očiste registar od fiktivnih krava, koje postoje samo na papiru, ali ne i na livadama i u stajama”. Prema zvaničnim podacima, Srbija ima oko 150.000 muznih krava, a 2023. godine subvencije su isplaćene za 228.000 muznih krava. To znači da su nekome isplaćene subvencije za više od 78.000 krava koje ne postoje u ukupnom iznosu od 3,2 milijarde dinara, rekao je ranije Plamarević.
Dodatno, poljoprivrednici su još u januaru ove godine rekli da prema njihovim saznanjima mlekare nemaju zalihe mleka. To znaju na osnovu tvrdnji radnika u mlekarama. Plamarević je za Novu ekonomiju tada rekao da 30 godina prerađivači efikasno rade na isisavanju novca od primarnih proizvođača i da je i sada njihovo objašnjenje da zalihe mleka ne postoje.
Agroinfo.rs/V06S