Glas Javnosti

Zašto PORESKI OBVEZNICI FINANSIRAJU štampu koja KRŠI NOVINARSKI KODEKS?

Društvo
Autor: Glas javnosti

Na medijskim konkursima za projektno sufinansiranje u prvih pet meseci ove godine izdavačima listova "Alo", "Kurir", "Srpski telegraf" i "Informer" dodeljeno je čak 220.000 evra, uprkos tome što je u tekstovima tih medija u drugoj polovini prošle godine, prema ocenama Savetu za štampu, bilo 3.900 prekršaja Kodeksa novinara Srbije, pokazalo je istraživanje UNS-a.

Sa druge strane Pravilnik o sufinansiranju medijskih projekata, postoji odredba kojom je propisano da konkursne komisije prilikom dodele novca moraju da vode računa da li su u prethodnoj godini mediji koji konkurišu, kršili zakon i novinarski kodeks.

Urednici i novinari medija koji su ostali van ovog povlašćenog pula kažu da nisu iznenađeni ovim podacima, jer, kako navode, godinama najviše sredstava državnog ili novca sa lokala dobijaju režimski podobni mediji, a to koliko se njihovo izveštavanje kosi sa profesionalnim i etičkim standardima, potpuno je nebitno.

Branko Čečen, direktor CINS-a, ocenjuje da osim što je uglavnom uzaludno, postaće i sramota za pristojne medije da učestvuju na ovim konkursima jer, “ako dobiješ neki novac, ispašće da si u društvu sa najgorima”.

- Mislim da su i u tužilaštvima već otpali svi obziri prema zakonima, ne vidim zašto bi sufinansiranje medija bilo izuzetak. Živimo u jako gustom mraku i tu ne mislim samo na medijski mrak”, ističe Čečen.

Urednik Cenzolovke Perica Gunjić kaže da to skandalozno kršenje konkursnih pravila traje godinama i da je to samo deo priče o jednoj od najkoruptivnijih šema koju je naprednjački režim razvio, trošeći naše pare, pare građana, na sopstvenu propagandu i sipajući novac u džepove inače prebogatih tajkuna koji stoje iza tabloida.

- Komisije jesu najodgovornije za takve odluke. Milioni odlaze tabloidima u Beogradu, a da gradovi po unutrašnjosti imaju bilo kakve koristi od toga, dok lokalni mediji propadaju. Tabloidi čak i ne urade ono na šta su se obavezali na konkursu, ali to komisijama ne smeta da im ponovo daju novac, naglašava Gunjić.

Prema njegovim rečima, te korumpirane komisije najčešće čine članovi novih novinarskih udruženja koje vlast osniva, ali se dešava da takve odluke potpisuju i pojedini članovi najvećih udruženja „koji nisu u stanju da se odupru volji lokalnih moćnika“.

Novinar Vremena Nedim Sejdinović ističe da su naprednjaci dobru ideju konkursnog sufinansiranja pretvorili u kriminogenu rabotu, odnosno plaćanje poslušnih medija.

-To što rade režimski mediji u Srbiji sigurno ce se izučavati na fakultetima širom sveta. Sastavni deo konkursnog zločinačkog udruživanja su članovi komisija, koji tu služe samo da bi sproveli prethodne političke odluke. Njih treba staviti na stub srama, a za pravnike je pitanje da li tu ima mesta i za krivičnu odgovornost.

Sve u svemu, država po raznim osnovama novac građana preliva u medijsku sferu. Jednostavan odgovor na pitanje zašto su naši mediji takvi kakvi jesu glasi – zato što su korumpirani, zaključuje Sejdinović.

Na sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja za devet meseci ove godine je za 144 konkursa na državnom, pokrajinskom i lokalnom nivou bilo otišlo ukupno 1,7 milijardi dinara, pokazalo je istraživanje Udruženja novinara Srbije (UNS). To je za 77 miliona dinara više u odnosu na prošlu godinu.

(Glas javnosti/Danas)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR