Ne čude se, baš bolje obavešteni Čačani, ni što je “Uspon” d.o.o. bio jedini ponuđač za ovu bogatu nabavku iz Ministarstva prosvete, čak ni za to što ova srednja porodična forma do sada nije ni prodavala mobilne telefone, već uglavnom kompjutere i kamere, jer sve to nije, kako tvrde, presudno za takve unosne poslove, naročito ako ti pripomažu moćnici iz Beograda.
-Prvo treba dobro poznavati poslovno-ugostiteljsku “geografiju” Čačka, pa su tek onda stvari malo jasnije. Kružni magistralni put oko Čačka je naša posebna znamenitost, a popularno je nazvana “prase štrase”, gde su u dva kilometra načičkane perspektivne firme ali i desetak pečenjara, po čemu smo nadaleko poznati. To je pravi poslovno - ugostiteljski epicentar ovog dela Srbije, naš izlog svakojake ponude i za politiku i biznis, a iz tog miljea vam je i preduzeće “Uspon”d.o.o. Jedan od vlasnika firme je blizak SNS-u, pa je logično da ima i dobru podršku političara iz Beograda. Nije velika tajna da je i naš gradonačelnik, Milun Todorović, odlličan prijatelj bivšeg ministra Šarćevića, pa se zato ovde niko nije puno iznenadio ovom berićetnom poslu, - priča naš dobro obavešteni izbor iz grada na Moravi, ali otkriva i još neke političko -poslovne pikanterije:
-Političari iz Beograda su najviše obletali oko naše još pozantije privatne firme “Unipromet”, koja se više od dve decenije vrlou spešno bavi proizvodnjom o montažom zaštitnih ograda, mislim na one silne i skoro beskonačne bankine po autoputevima. I oni su stacionirani u Bulevaru oslobođenja, popularnom “prase štrase”, tom carstu politike i biznisa. To je isto porodični bisnis, ali nisu hteli da prodaju većinski deo jednom ozbiljnom moćniku iz Beograda, bilo je oko toga dosta gužve. Kako god, “Unipromet” i dalje oprema ove silne autoputeve što se grade po Srbiji, ali nema više galame, jer je izgleda svako dobio koliko mu i pripada, - objašnjava izvor Glas javnosti iz Čačka.
Znači, za Čačane nema velike enigme zašto je baš njihov “Uspon” uspeo na javnoj nabavci, koju je potpisao Šarčević samo dva meseca pred svoj odlazak iz Ministarstva prosvete, pa prodali 75 mobilnih telefona, od kojih tri koštaju po 132.000 dinara, njih deset po 97.800 dinara, zatim 30 telefona od po 16.920 dinara i još 32 telefona, čija je cena 49.680 dinara po komadu. To dođe tačno 2,89 miliona dinara, a sa bez PDV-om , još tačnije 3,47 miliona dinara.
Prema podacima iz APR-a “Uspon”d.o.o. predstavljaju čačanski preduzetnici Predrag Pavlović i Vladimir Krstić, kao i da je pretežna delatnost preduzeća proizvodnja računara i periferne opreme. Oni, inače, negiraju politčku pripadnost nekoj od partija na vlasti, dok se gradonačelnik Čačka, Miliun Todorović, oglušuje na pozive novinara. Ipak, na Instragam profilu dnevnadoza.cacanina neko je bio dovoljno vredan da objavi specifikaciju i ugovor za kupovinu mobilnih telefona za Ministarstvo prosvete, gde je uočljiv i rok za plaćenje “Usponu” od 45 dana, znači upravo pred sam odlazak ministra Šarčevića sa te funkcije.
U medjima je od jutros osvanula i izjava Mladena Šarčevića koji u celoj ovoj stvari ne vidi ništa sporno, pa čak i lakonski tvrdi da „uobičajeno da ministri i državni sekretari dobijaju skuplje telefone“!
Takođe, zabeležena je izjava Dragana Dobrašinovića, predsednika Koalicije za nadzor javnih finansija, za dnevni list Kurir, jednako bistra i jasna kao i kod obaveštenih Čačana sa kojima smo razgovarali:
-Niko ne spori da su službama potrebni mobilni telefoni, ali u ovom svetu postoje vrlo pristojni telefoni i od oko 30.000 dinara, a koji se funkcionalno uopšte ne razlikuju od ovih od po nekoliko stotina hiljada dinara. U pitanju je bahaćenje bez ikakve realne potrebe, pravi skorojevićki pristup. Ako kupuje svojim parama, neka kupi i dijamantski telefon ako baš želi, ali ovde je sve jasno, - izričit je Dobrašinović, kao poručeni zaključak za redove iznad.
(Glas javnosti)
5 sati