Oni traže da se izmeni Pravilnik o minimumu procesa rada u toku štrajka i da se prevedu u stalni radni odnos zaposlenih koji rade duže od dve godine.
Suština problema je u tome što pravo na štrajk u ovoj predškolskoj ustanovi imaju samo vaspitači, uz poštovanje minimuma procesa rada koji podrazumeva da oni moraju da budu na radnom mestu i da prihvate decu, ali da ne sprovode vaspitno-obrazovni rad. U praksi to bi značilo da, kada se proglasi štrajk, svi ostali zaposleni u vrtiću rade normalno.
– Prema važećem Pravilniku o minimumu procesa rada, taj minimum nije definisan kao obim posla, već kao vrste poslova koje treba obavljati. Pri tome, u definisani minimum procesa rada ne ulazi vaspitno-obrazovni rad, tako da poslodavac rešenjem o sprovođenju minimuma nikome ne može da ga naloži. Tumačenje sindikata je da su prijem i boravak dece bez vaspitno-obrazovnog rada oblik zanemarivanja i zlostavljanja, te da, imajući u vidu prirodu naše delatnosti, minimum treba definisati ne kao vrste, već kao obim posla – kažu za Danas u PU Zvezdara.
Štrajkački odbor insistira da uprava donese rešenje kojim će praktično odrediti manji broj dežurnih vrtića, odnosno radne zadatke dodeliti najviše za 30 odsto zaposlenih.
Iz Samostalnog sindikata predškolskog vaspitanja i obrazovanja ukazuju da Pravilnik o minimumu procesa rada u toku štrajka u PU Zvezdara podrazumeva da se obavlja celokupan rad, osim vaspitno-obrazovnog.
„Time je štrajk u potpunosti zabranjen svim strukturama zaposlenih osim vaspitno-obrazovnom osoblju (vaspitačima) dok je njima poslata uvredljiva poruka da je njihov vaspitno-obrazovni rad, u koji su uložili godine školovanja, za poslodavca nevažan“, navode iz sindikata.
Sindikalna organizacija PU Zvezdara je, u dogovoru sa svojim pravnim timom i uz podršku Advokatske komore, zauzela stav da je preuzimanje radnih zadataka u predškolstvu bez obavljanja vaspitno-obrazovnog rada zakonski kažnjivo – i to u skladu sa Krivičnim zakonikom, Opštim protokolom za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja i Pravilnikom o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje.
Kažu i da očekuju da poslodavac, u skladu sa svojim zakonskim obavezama, pristupi hitnim pregovorima.
„Posebno očekujemo da Upravni odbor PU Zvezdara po hitnom postupku usvoji novi Pravilnik o minimumu procesa rada, usklađen sa gorenavedenim propisima, i podsećamo da je predlog sindikata da se minimum rada odredi kao dežurstvo u jednoj trećini objekata, u kojima bi se i u toku štrajka vršio prijem dece i obavljali svi poslovi, uključujući i vaspitno-obrazovni rad“, kažu u sindikatu.
Podsećaju da su ovakvi protivzakoniti pravilnici na snazi u svim beogradskim opštinama osim Lazarevca, Obrenovca i Savskog venca i da su u toku pregovori sa Sekretarijatom za obrazovanje grada Beograda o promeni stava ovog tela prema minimumu procesa rada u predškolstvu.
„Verujemo da će štrajk na Zvezdari ubrzati pregovore i da ćemo uskoro imati pravilnike usklađene sa svim zakonskim propisima na teritoriji grada. Takođe očekujemo da je ispunjenje naših štrajkačkih zahteva samo prvi korak u rešavanju nagomilanih sistemskih problema u PU Zvezdara, a koji se pre svega tiču nedovoljnih ulaganja u proširenje i održavanje kapaciteta kao i sredstava za rad“, kažu u Samostalnom sindikatu predškolskog vaspitanja i obrazovanja Srbije.
Kada je reč o drugom zahtevu – da se radnici na određeno prevedu u stalan radni odnos, iz sindikata ukazuju da u PU Zvezdara ima zaposlenih koji godinama rade na određeno iako po Zakonu o radu ugovor na određeno može trajati najduže dve godine.
Pored toga, procenat kadra koji je u statusu na određeno je dvostruko veći od onoga što predviđaju propisi, navode u Samostalnom sindikatu predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
Glas javnosti/D01S