Ne samo što većina ljudi otprilike putuje u slično vreme, već su i hoteli za mačke i pse mnogima prevelika investicija, a i uprkos tome, često u njima nema dovoljno mesta za sve.
Stoga se, ko je u prilici, opredeljuje da na putovanje vodi svoje ljubimce, ali i to ume da bude poprilično izazovno, posebno ukoliko se putuje u zemlje Evropske unije. Prema rečima doktora veterinarske medicine Božidara Lazarevića, isti su uslovi i za macu i za kucu, a glavna razlika je da li se putuje u zemlje Evropske unije ili ne.
Ako ne putujete u EU, onda je ulazak u drugu zemlju sa kućnim ljubimcem potpuno jednostavan. Potrebni su vakcina protiv besnila, čip, pasoš, potvrda od veterinara, i možete bilo gde da putujete, čak i u Sjedinjene Američke Države. Ukoliko idete u EU, onda je proces dosta komplikovaniji. Mačka ili pas mora da bude vakcinisan protiv besnila, mesec dana kasnije mu se vadi krv i šalje u Pasterovu na Institut na dodatne analize. Kada se od njih dobije potvrda, onda tri meseca nakon tog datuma tek može ljubimac da putuje u EU“, naglasio je naš sagovornik.
Dodao je da je prethodno neophodno da se ode u Ministarstvo poljoprivrede, i da se uplati taksa od oko 4.500 dinara, nakon čega može da se putuje sa ljubimcem u zemlje EU. Sve, kako kaže, otprilike po životinji izađe oko 12.000 dinara.
Spisak dokumentacije koja je neophodna za ulazak u neku od država članica je poduži, i detaljno je objašnjeno sve na sajtu Uprave za veterinu. Ukratko, uslovi koje vlasnici kućnih ljubimaca treba da ispune su:
Procedura vađenja pasoša je najjednostavniji deo posla, dobija se od veterinara, i njegova cena sa mikročipom iznosi oko 3.000 dinara. Uverenje o zdravstvenom stanju, izdato od veterinarske ambulante koje nije starije od 72 sata, košta oko 2.000 dinara.
Prema cenovniku usluga Veterine Beograd, vakcinacija pasa i mačaka protiv besnila iznosi 1.200 dinara, dok isto košta i potvrda o zdravstvenom stanju. Analiza krvi za titar antitela kod besnila je 11.000 dinara, a veterinarski sertifikat 7.700 dinara.
Prilikom rezervacije i kupovine karata važno je prethodno naglasiti da je planirano da putuje i kućni ljubimac. U avionima je njihov broj ograničen, a prevoz mora biti potvrđen od strane avio-kompanije pre početka putovanja.
Ukoliko transporter i životinja zajedno nisu teži od osam kilograma, biće smešteni ispod sedišta ispred vlasnika tokom leta. Dozvoljena je jedna nosiljka po putniku, koja mora da ispunjava niz standarda.
Ukoliko težina nosiljke i ljubimca u njoj prelazi tu težinu, ponekad postoji posebno pripremljeno mesto u prtljažniku aviona, s tim što nemaju sve avio-kompanije takvu opciju, a pojedine uopšte ne primaju životinje na svoje letove.
U vozu, ukoliko je reč o malom psu čija je visina do 30 centimetara, u transporteru može da se drži u krilu, ili ispred sedišta, ali je za putovanje potreban i pristanak svih saputnika iz kupea. Za većeg psa je predviđeno da bude smešten u službena kola, kojih ima veoma malo u upotrebi.
Cena karte za ljubimca je obično 50 odsto od regularne cene vozne karte, dok je i autobusu potrebno da se plati karta za ljubimca, ali je prevozu autobusom stvar dogovora sa samom kompanijom i vozačem
Podsetimo, ovde je reč o „nekomercijalnom kretanju kućnih ljubimaca“, koje podrazumeva svako premeštanje do pet kućnih ljubimaca koje putnik ne vodi sa sobom kako bi ih prodao, ili poklonio drugim ljudima. Pod tim terminom se podrazumeva njihovo unošenje, tranzit, iznošenje ili ponovno unošenje na područje Srbije.
Takođe, za divlje vrste, koje su zaštićene Konvencijom o međunarodnom prometu divljim vrstama faune i flore (CITES), neophodno je posedovanje posebnih CITES dozvola. Da li je vrsta zaštićena CITES Konvencijom može se proveriti na osnovu naučnog naziva vrste, ili uobičajenog naziva vrste na engleskom jeziku u SPECIES+ bazi. Kada je reč o pticama, one umesto mikročipova imaju bešavne nožne prstenove, i na taj način su obeležene.
Na sajtu Uprave carina naglašeno je i da, ukoliko kućni ljubimac ne ispunjava veterinarske uslove, ulazak u Srbiju može biti odbijen, odnosno kućni ljubimac vraćen u zemlju porekla, ili stavljen u karantin. Ukoliko do takve situacije dođe, vlasnik životinje snosi sve troškove koji su nastali sprovođenjem navedenih mera.
Ako vlasnik životinja, koje pripadaju vrstama navedenim u CITES dodacima, ne poseduje odgovarajuće CITES isprave, životinje oduzima carina ili inspekcija za zaštitu životne sredine, uz podnošenje prijave za sankcionisanje prestupa, odnosno nepoštovanje CITES Konvencije i vezanih nacionalnih propisa.
Ljubimac može da se kreće u pratnji vlasnika ili drugog odgovornog lica kome je vlasnik dao ovlašćenje, osim ako se radi o vrsti zaštićenoj CITES Konvencijom, kada životinju mora da prati vlasnik na čije ime dozvola glasi.
Sa ljubimcem se može preći granica na bilo kom prelazu, osim ako ljubimac pripada nekoj od zaštićenih vrsta. Kada vlasnik morati da izabere neki od prelaza na kojima je prisutna veterinarska inspekcija, jer je tada veterinarski pregled obavezan.
Glas javnosti /B08S
28 min