Doktor Jagoš Raičević, biviši direktor JP "Nuklearni objekti Srbije ", uputio je pismo odboru za ŽS SANU u vezi sa projektom u dolini Jadra u kojem navodi čenjenice i ukazuje na štetnosti ugovora koje su praktično sve vlade od 2000. godina na ovamo, ili potpisivali i štitile, odnosno nisu ga poništavale.
VIDEO
Pismo prenosimo u celini.
"Poštovani predsedniče i članovi Odbora, Više puta smo do sada od premijerke Brnabić i ministarke Mihajlović čuli da je jedini potpisani dokument sa kompanijom Rio Tinto nekakav neobavezujući memorandum o razumevanju. Iza ove istinite i umirujuće tvrdnje za javnost Srbije, krije se takođe i podla i podmukla laž. Naime... I premijerka i ministarka dobro znaju za bilateralni sporazum (potpisan 2002. godine) po kome su sve Britanske investicije u Srbiji u potpunosti zaštićene, te ako se na bilo koji način ugroze – Srbija mora da plati odštetu, verovatno prema Britanskim tarifama. Dokument o kome govorim je dat u prilogu. Ovo znači da svaki trošak koji se odobrava Rio Tintu (odnosno koji on sam sebi odobrava, jer ga niko ne kontroliše) predstavlja unapred neplaćeni račun Britanskoj Vladi, jer je Rio Tinto Britanska firma. Na taj način se sa predumišljajem pravi neopravdani trošak Srbiji, koji je ravan veleizdaji, jer se između ostalog, radi i o rasprodaji zemlje - videti samo članove 4 i 5 (ovaj potonji naročito u svetlu zakona o eksproprijaciji). Prema saznanjima koje imam, Rio Tinto nastavlja da radi na studijama koje papreno koštaju, i koje će nama ispostaviti na naplatu. Koliko znam, glavni izvođač radova za procenu uticaja na životnu sredinu je Environmental Resources Management (ERM), multinacionalna kompanija sa sedištem u Londonu.
Ovakvo rasipanje državnog novca čini se nije pod kontrolom, i smatram da sa ovim saznanjima treba upoznati javnost. Priloženi sporazum, tj. ugovor (potpisao Goran Svilanović) je za Srbiju postao pravosnažan nakon otcepljenja Crne Gore. I mogao je biti do sada 100 puta raskinut; ali nije..." - zaključio je Raičević svoje obraćanje.
Podsetimo, predsednik Srbije vratio je Zakon o eksproprijaciji u zakonsku proceduru nakon velikih protesta koji su tokom dve subote održani širom Srbije.