Ona je u svojoj ispovesti istakla da su se prvi simptomi bolesti kod njenog sina Nenada pojavili u noći između 21. i 22. aprila ove godine, kada je dečak dobio groznicu i povišenu temperaturu.
Ona je u svojoj ispovesti istakla da su se prvi simptomi bolesti kod njenog sina Nenada pojavili u noći između 21. i 22. aprila ove godine, kada je dečak dobio groznicu i povišenu temperaturu.
"Sve je izgledalo kao klasični virus. Dali smo mu terapiju koju svaki roditelj daje u takvoj situaciji", rekla je Tanja Vasković.
Opisujući trenutak kada je shvatila da se ne radi o uobičajenoj infekciji, Vasković je navela da je tokom video-poziva sa sinom primetila promenu na prstu koja je ličila na podliv, a potom i da mu je lice postalo modro.
Odmah sam krenula s posla i odvela ga u Dom zdravlja, odakle su nas hitno uputili u Univerzitetsku dečju kliniku u Tiršovoj", izjavila je Tanja Vasković.
Prema njenim rečima, Nenad je u bolnicu ušao “na nogama”, a samo dva sata kasnije zatekla ga je bez svesti, priključenog na “sve moguće aparate”.
Tada joj je doktorka rekla:
Dodala je da su joj lekari tada saopštili da se radi o infekciji meningokok bakterijom koja je “otišla na mozak i izazvala sepsu”.
"Rekli su mi da je smrtnost u slučaju infekcije meningokok bakterijom izuzetno visoka. Ne krivim sebe, jer se simptomi u početnoj fazi teško prepoznaju, a kada dođe do promena na koži, tada je bolest već u odmakloj i kritičnoj fazi", naglasila je Tanja Vasković.
Govoreći o razlozima zbog kojih se obraća javnosti, Tanja Vasković je objasnila da želi da podigne svest o infekciji o kojoj se, kako kaže, malo govori.
Navela je da porodica Vasković želi da u Srbiji vakcina protiv meningokoka bude besplatna za svu decu, dodajući da je trenutno dostupna samo u apotekama po ceni od 15.000 dinara i da je obavezna jedino za osobe koje putuju na egzotične destinacije.
"Pokrenućemo peticiju za uvođenje obavezne vakcinacije za svu decu i tražićemo uvođenje Nešinog zakona, koji bi to osigurao", poručila je Tanja Vasković.
Prema njenim rečima, u Evropskoj uniji valcinu dobijaju svi kontakti osobe koja je zaražena meningokok bakterijom, dok su članovi Nenadove porodice i osobe koje su bile poslednjih sedan dana u kontaktu sa njim dobile preporuku da popiju antibiotik Ciprocinal od 500 miligrama.
Tanja Vasković je istakla da su iz Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" u školu koju je Nenad pohađao poslali obaveštenje da nema potrebe da njegovi drugovi iz odeljenja dobiju preventivnu terapiju jer je infekcija nastala za vreme školakog raspusta.
Meningokok je bakterija Neisseria meningitidis, koja se prenosi kapljičnim putem i može izazvati teške bolesti, kao što sumeningitis (upala moždanih ovojnica) i sepsa (trovanje krvi).
Iako je retka, infekcija napreduje izuzetno brzo i može dovesti do smrti u roku od nekoliko sati.
Rani simptomi često liče na običnu virusnu infekciju – povišena temperatura, glavobolja, umor – što otežava pravovremeno prepoznavanje bolesti.
Vakcina protiv meningokoka postoji, ali nije obavezna u Srbiji za svu decu.
Od početka godine do kraja juna, u Srbiji je zabeleženo osam slučajeva meningokokne bolesti, potvrđeno je FoNetu.
U odgovoru na upit FoNeta, koji je potpisala direktorka Verica Jovanović, navodi se da je polovina registrovanih slučajeva zabeležena u Beogradu i po jedan u Nišu, Vranju, Kragujevcu i Tutinu.
Na pitanje da li je vakcina protiv meningokokne infekcije registrovana i dostupna na teritoriji Srbije, u odgovoru se istitče da je Multivalentna konjugovana kvadrivalentna vakcina (MenQuadfi), koja pruža zaštitu od meningokokne bolesti izazvane serotipovima meningokoka A, C, Y, W, dostupna u Srbiji.
Na upit u kojim je slučajevima vakcina protiv meningokok bakterije dostupna o trošku RFZO, iz Instituta odgovaraju kako se, u skladu sa Pravilnikom o programu obavezne i preporučene imunizacije stanovništva protiv određenih zaraznih bolesti i Stručno-metodološkim uputstvom za sprovođenje obavezne i preporučene imunizacije za 2025. godinu, obavezna imunizacija protiv meningokokne bolesti o trošku RFZO sprovodi kada je neophodna hitna imunizacija protiv meningokokne bolesti za osobe u posebnom riziku.
Hitna imunizacija se sprovodi u slučaju hirurških i funkcionalnih asplenici (uklonjena slezine), kod Imunokompromitovanih osoba (C5–C9) i hronicnih bolesnika.
Vakcinu o trošku RFZO dobijaju i osobe zaposlene u laboratorijama i koje su profesionalno izložene bakteriji Neisseria meningitidis, ali i bliski kontakti obolelih od meningokokne bolesti kod kojih je dokazana infekcija serotipovima A, C, Y, W, a u roku od 10 dana od poslednjeg kontakta.
Iz Instituta su objasnili da je vakcina MenQuadfi namenjena deci starijoj od 12 meseci i odraslima i da se revakcinacija se sprovodi kod osoba koje su bile prethodno vakcinisane, u zavisnosti od rizika i preporuka.
Upitani da li Institut za javno zdravlje preporučuje imunizaciju protiv meningokoka, i ako da – u kojem uzrastu i kojim kategorijama stanovništva, odgovor je da se, pored navedenih kategorija, vakcina preporučuje osobama koje putuju u Saudijsku Arabiju na hadž, studentima koji putuju na međunarodne razmene, ili borave u kolektivnim smeštajima (internati, studentski domovi, vojska).
Na pitanje o postupanju u slučaju smrti desetogodišnjeg dečaka Nenada Vaskovića koji je preminuo 22. aprila ove godine u Institutu ističu da je teritorijalno nadležni zavod za javno zdravlje (u ovom slučaju Grad Beograd) postupao u skladu sa zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, sproveo epidemiološko ispitivanje i mere suzbijanja zarazne bolesti.
Osvrćući se na parametre na osnovu kojih se odlučuje o preventivnom vakcinisanju kontakata preminulih od meningokoka, u Institutu kažu da se vakcinacija bliskih kontakata osoba obolelih od meningokokne bolesti sprovodi u skladu sa epidemiološkim analizama, kada se proceni da je uzročnik bolesti bio serotip uključen u dostupnu vakcinu (A, C, Y, W), i kada se prema kliničkoj slici i mikrobiološkim karakteristikama agensa proceni da je vakcinacija neophodna kao hitna mera
Glas javnosti/N01S