Alojzije Stepinac je Savi Gornjokarlovačkom zapretio da će biti likvidiran ukoliko ne napusti hrvatski Karlovac. Na to mu je vladika Sava odgovorio: „Glavu dajem, ali svoj narod ne ostavljam!“
Likovna kolonija „Bašaid 2023“ koja je održana 16. jula, uoči Svetog sveštenomučenika Save Gornjokarlovačkog, koji Srpska pravoslavna crkva obeleževa danas kao sećanje na dan kada su ustaše ubile srpskog sveštenika, obogatila je selo Bašaid kod Kikinde sa 10 radova poznatih slikara.
Sabor slikara je upriličen u kući Alekse Mikalačkog, predsednika konjičkog kluba „Vranac“ iz Bašaida uz pomoć Bojana Lelića i podršku Blaže Markovića, lidera pokreta „Novi ljudi-nova snaga Srbije“. Domaćin je na ovaj način hteo da doprinese svom selu, a Bašaid je zahvaljujući njemu upisan u kulturnu mapu Srbije.

Foto: Domaćin kolonije Aleksa Mikalački
Pet slikara iz grupe „Sedam plus jedan“ naslikalo je 15 radova, koji čine svojevrsni kapital. Grupu predvodi akademski slikar Nikola Brkanović iz Sombora, a njegovim živopisnim kombijem, starim 35 godina koji sam po sebi predstavlja umetničko delo, doputovali su Svetislav Šljukić, Rajko Čabarkapa i Kristina Benja. Sa gostima iz Beograda došao je istoričar umetnosti, slikar i istaknuti likovni kritičar Zdravko Vučinić, a pridružio im se i slikar iz Bašaida Milorad Knežević.
- Slikarska kolonija je organizovna povodom Svetog Save letnjeg. Kombi je star 35 godina i sve više i više pokazuje svoje kvalitete. Prevezao nas je do Pariza, Sofije, Kelna, Italije, Male Krsne, Obrenovca, Trebinja i mnogih drugih mesta. Ove godine bi trebalo da odemo na Gamzigrad u blizini Zaječar, Žagubicu, a pozvani smo i na koloniju koja se organizuje u zatvoru u Sobmoru. Ovog puta je došlo nas petoro, dok je sve ostalo pomrlo. Neki su na putu, ali još se drže. Idemo, ali ne znamo dokle ćemo. Važno je da dođemo, a u povratak nije ni bitno - u šali kaže akademski slikar Nikola Brkanović i dodaje da im je inspiracija sve što imaju u svojim glavama.

Foto: Petao Rajka Čabarkape na drvetu
- Naslikao sam jablanove, koji su mi već dugo, skoro 40 godina, vodilja. Vojvodina je ranije imala dosta jablanova i kestenova, ali ih je sada sve manje. Jablan je visok i izuzetno lep zbog čega sam se zaljubio u njega i čest je motiv mojih slika, kao i usamljeni monasi - navodi naš poznati slikar, dok njegov kolega Rajko Čabarkapa obožava da slika petlove.

Foto: Rajko Čabarkapa
- Neka petao i dalje peva, to mu je posao... Dođe mi ponekad da vrisnem, a nekad pevam kako treba da se peva - prema Suncu i Mesecu, da dozivam zvezde koje su lepršave, sjajne, slatke, nepredviđene... - otkrio nam je Čabarkapa, dok je Zdravko Vučinić za to vreme slikao Ostrog.

Foto:Ostrog Zdravka Vučinića

Foto: Prepoznatljiv stil Nikole Brkanovića
Meštanin Bašaida Milinko Arsenov nam je objasnio zašto se obeležava 17. jul u Bašaidu.
- To je tužan dan jer je tog datuma 1941 uhapšen Svetozar Trlajić poreklom iz Mola, kome je monaško ime bilo Sava Gornjokarlovački. Služio je i kod nas u crkvi, ali je postao episkop gornjokarlovački u Hrvatskoj. Međutim, 1941. kada je formirana NDH, ustaše su sve viđenije Srbe, naročito sveštenike slale u logore. Sava je 17. jula 1941. odveden u Jadovno i završio je u nekoj velebitskoj jami. Kasnije je proglašen za sveca Svetog Savu Gornjokarlovačkog - kaže Arsenov.

Foto: Vrane Kristina Benja
Prema svedočenju sveštenika Jovana Silaškog, Alojzije Stepinac je Savi zapretio da će biti likvidiran ukoliko ne napusti hrvatski Karlovac. Na to mu je vladika Sava odgovorio: „Glavu dajem, ali svoj narod ne ostavljam!“. Kada je odbio ponudu italijanskih okupacionih snaga da napusti eparhiju i pređe u Beograd zatočen je sa još trojicom srpskih sveštenika i 13 uglednih Srba u štalu ustaše Josipa Tomljenovića u Plaškom. Posle mučenja ustaše su vladiku Savu, zajedno sa sveštenicima Bogoljubom Gakovićem, Đurom Stojanovićem i Stanislavom Nasadilom vezali u lance i 19. jula odveli u Gospić. Tamo su mučeni sve do polovine avgusta, kada je vladika odveden sa 2.000 Srba prema planini Velebit. Negde na ovoj planini mučenički je nastradao.
Meštani Bašaida svake godine obeležavaju ovaj dan kako sećanje na njega ne bi palo u zaborav.