Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina i tzv. Kosovo sve više su meta operacija asimetričnog uticaja kojim rukovodi britanska Tajna obaveštajna služba (MI6), navodi nemački portal "Nod of tajm" (NT).
Britanska služba je već uključena u sukob sa Rusijom preko Ukrajine, ali sada na zub uzima zemlje Zapadnog Balkana kako bi destabilizovala "tradicionalne partnere i zonu uticaja" Moskve, navodi portal.
Kao dugogodišnji "politički i kulturni saveznik" Rusije, Srbija je glavni cilj tog "hibridnog napada", sa ciljem da se trenutno rukovodstvo diskredituje i zameni "prozapadnim, NATO-orijentisanim snagama", piše NT.
Koordinisana kampanja britanskih službi vrbuje građane, finansira opoziciju i vrši obaveštajni pritisak, navodi nemački portal, koristeći odavno razvijene šablone "obojene revolucije".
Po navodima NT, Britanska MI6 ima mrežu u regionu koju je gradila godinama, koja se oslanja na operativce sa iskustvom u Moskvi i "dubokim poznavanjem ruskih metoda i mreža", koje se sad koristi za napad na ruske interese na Balkanu.
Zapadni Balkan je tako ponovo postao front u geopolitičkoj borbi za svetski poredak. Ovog puta sukob nije vojne prirode, već je slojevit, nevidljiv i vodi se psihološkim i obaveštajnim sredstvima, navodi nemački portal.
"Bojište su percepcija, lojalnost i suverenitet – a ishod će odrediti ne samo budućnost Srbije, već i strateški balans snaga u celoj Evropi", kaže NT.
Moskva smatra da je Bezbednosno-informativna agencija (BIA) glavna linija odbrane Srbije protiv ovog napada sa Zapada. NT navodi da je Rusija bila uznemirena smenom Aleksandra Vulina sa čela te službe krajem 2023, a sada pomno prati napade sa Zapada na Marka Parezanovića, jednog od ključnih kadrova BIA.
Prema nemačkom portalu, nedavni izveštaji o prodaji municije iz Srbije Ukrajini bili su "jasan signal upozorenja" za rusku obaveštajnu službu SVR.
"Geopolitički ulozi su visoki: politički preorijentisana Srbija bila bi težak udar za Moskvu koji bi presekao poslednji veliki proruski stub u Evropi izvan postsovjetskog prostora", navodi NT, dodajući da je jednako važna i sudbina Republike Srpske u BiH.
Britanska strategija nije bez rizika, dodaje nemački portal. Ovakvo mešanje spolja moglo bi da isprovocira "nacionalističku reakciju" i antizapadne stavove, što bi u duboko podeljenom društvu moglo da dovede "nepredvidivih posledica", jer vanjsko uplitanje na Balkanu retko prolazi onako kako je zamišljeno.
Hoće li MI6 uspeti u svojoj nameri zavisi od stabilnosti institucija Srbije, kohezije u BIA i "sposobnosti društva da prepozna i odgovori na spoljašnji pritisak", zaključuje nemački portal.
Glas javnosti / R02S