U saopštenju izdatom posle razgovora studenata, dekana i rektora o, kako je navedeno, očuvanju autonomije, integriteta i kredibiliteta univerziteta, navedeno je da Univerzitet podržava zahteve studenata i, kako je navedeno, brani njihovo pravo na društveni angažman u okvirima akademskih normi i zakona.
Istovremeno se dodaje da je kontinuitet obrazovanja javni interes i da je potrebno obezbediti uslove za završetak školske godine i upis nove generacije studenata, ali se ne navodi koji su to uslovi niti kako ih obezbediti.
U saopštenju Univerziteta ocenjuje se da studenti nisu prouzrokovali aktuelnu krizu, ali da ju je moguće prevazići samo kroz razgovor i uzajamno razumevanje.
Studenti koji blokiraju fakultete su na početku protesta izneli četiri zahteva koji su se odnosili na odgovornost za tragediju u Novom Sadu i poboljšanje materijalnog položaja fakulteta, kategorički ističući da ti zahtevi nemaju političku prirodu.
Oni su, međutim, nedavno zatražili vanredne parlamentarne izbore, iako je političko organizovanje na Univerzitetu zabranjeno Zakonom o visokom obrazovanju.
Studenti u blokadi su takođe organizovali proteste ispred više visokoškolskih ustanova protiveći se onlajn nastavi, a zgrade pojedinih fakulteta su blokirali i ne dozvoljavaju ulazak zaposlenima.
Do sada su održana tri sastanka premijera Đura Macuta i rektora Vladana Đokića o situaciji na Univerzitetu, a nakon poslednjeg sastanka 8. maja Đokić je izjavio da nije donet nikakav zaključak i da će se razgovori nastaviti, ne navodeći kada.
Prvi sastanak je održan 22. aprila i na njemu je dogovoreno da se razgovori nastave sledećeg dana, ali je Đokić potom uputio pismo premijeru u kome je naveo da neće moći da se odazove jer je primio zahtev Prvog osnovnog javnog tužilaštva za davanje obaveštenja po krivičnoj prijavi studenta Miloša Pavlovića i drugih.
Tužilaštvo je, međutim, saopštilo da je uputilo zahtev za prikupljanje obaveštenja Rektoratu Univerziteta u Beogradu, ali da nije zakazano saslušanje Đokića.
Glas javnosti/T01S