Glas Javnosti

Umetnicima Beogradske filharmonije ispunjen je samo jedan zahtev – donirana su im koncertna odela

Društvo
Autor: Glas javnosti

Za godinu dana, umetnicima Beogradske filharmonije ispunjen je samo jedan zahtev – donirana su im koncertna odela. Zato su sad, sa kolegama iz Narodnog i Srpskog narodnog pozorišta, državi predočili da je njihovo nezadovoljstvo dostiglo vrhunac

Pre skoro godinu dana, 10. februara, Beogradska filharmonija je počela svoj koncert petkom u dvorani Kolarčeve zadužbine kao nikada do tad: orkestar se obratio publici s namerom da ukaže u kakvim uslovima žive i rade.

Rekli su da je „Beogradska filharmonija dve godine (sada već – tri) u VD statusu, da svoj stogodišnji jubilej slavi sa najmanjim platama orkestarskog muzičara u regionu, sa sramno malim budžetom iz godine u godinu, bez reklame, bez obnovljene koncertne uniforme već deset godina i bez čvrstih uverenja da će se zidati naša nova dvorana.“

Od svega, do danas su dobili samo koncertne uniforme i oformljena je u vladi Ane Brnabić radna grupa koja je trebalo sve to da reši. Ali nije.

Godinu dana ignorisanja

Zato su pre dva dana, Beogradska filharmonija i orkestri Narodnog pozorišta u Beogradu i Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, u zajedničkom saopštenju javnosti ponovili  probleme na koje su ukazivali i pre godinu dana.


„Posle godinu dana ignorisanja i manipulacija, naše nezadovoljstvo je dostiglo vrhunac. Najavljujemo korišćenje svih zakonskih sredstava u borbi za dostojanstvo i prava kulturnih radnika. Ova borba nije samo naša ‒ to je borba za društvo koje poštuje svoje vrednosti i stvara temelje za buduće generacije. Pozivamo sve zaposlene u sektoru kulture, umetnike i građane da dignu glas protiv degradacije kulture. Kultura ne sme biti marginalizovana“, kažu pozivaju na odgovornost svih aktera koji nisu radili u interesu zaposlenih“, piše u saopštenju ova tri orkestra.

Kultura je žrtvovana

Zatim: „Konkurs za direktora nam nije odobren tj. na naše dopise i molbe nismo dobili odgovor. Dakle, sem donacije koncertne garderobe naši zahtevi su ostali neispunjeni.“

Jelena Dimitrijević smatra je kultura žrtvovana i da nije među prioritetima vlasti.

„Kultura je uvek bila i ostala prva kojom se ponose kada im to odgovora ali i koja se prva žrtvuje. Problem je u shvatanju kulture, jer ona nije samo za hvalu i slikanje. Sistemski i strateški mora da se ulaže što znači da treba da se bavimo njome. Olako nas shvataju. Možda je i do naše inertnosti, uvek fokusirani na opšte dobro i stalni rad na sebi.“


Kakve reakcije očekuju povodom najnovijeg saopštenja? „Ne možemo više da predviđamo reakcije. Mi znamo koji su naši problemi i za to ćemo se boriti u skladu sa voljom koja se bude ili ne bude pokazala“, zaključuje Jelena Dimitrijević.

Zahtevi

Kako su naveli u saopštenju, Beogradska filharmonija i orkestri Narodnog pozorišta Beograd i Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, hitno zahtevaju sledeće:

„Usvajanje predloga o povećanju cene rada za obećanih 13%, povlačenje sporne Uredbe i zajednički rad na reviziji, koji uključuje razdvajanje nosilaca delatnosti od ostalih službi i njihovo adekvatno vrednovanje kroz koeficijente, kako i propisuje zakon o kulturi, usvajanje budžeta za kulturu od najmanje 1%, prateći preporuku UNESCO i trendove u regionu, rešavanje VD statusa na rukovodećim pozicijama i uspostavljanje javnog nadzora nad institucijama kulture“.

Glas javnosti/V08S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR